Rumun pašoval přes ČR v dodávce 31 íráckých migrantů

Rumun pašoval přes ČR v dodávce 31 íráckých migrantů
11 / 07 / 2016, 13:00

AKTUALIZOVÁNO / Migranti z Iráku, které zadrželi policisté v pondělí v dodávce u Heřmanovy Huti na Plzeňsku, by se měli vrátit do Maďarska.

12.7. / Policisté zjistili, že všichni v Maďarsku požádali o azyl, řekla dnes mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. V nákladové prostoru auta se tísnili lidé ze čtyř rodin a dva samostatně cestující muži a jedna žena. Celkem to bylo devět mužů, osm žen a 14 dětí, nejmladšímu dítěti bylo deset měsíců. Zdroj: denik.cz


 

11.7. / Policie zadržela dnes ráno na dálnici D5 u Heřmanovy Huti ve směru na hraniční přechod Rozvadov dodávku s 31 běženci z Iráku. 

Policie je převezla na služebnu. Zadržela i rumunského řidiče, který je podezřelý z trestného činu převaděčství, řekla dnes ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

"V tuto chvíli víme pouze to, že se jedná o čtyři irácké rodiny, nikdo z nich nemá povolení ke vstupu ani k pobytu na našem území a po zadržení byli všichni převezeni na policejní služebny k provedení prvotních úkonů," řekla. Běženci, včetně 14 dětí, jeli v bílé dodávce citroen s britskou mezinárodní poznávací značkou.

Policie nyní musí pro skupinu zadržených osob zajistit tlumočníky a zjistit, zda nemají v některé evropské zemi zažádáno o azyl.  

Podle informací ministerstva vnitra od 17. června 2015 policie do 10. července 2016 zjistila v ČR celkem 3602 migrantů, naposledy v neděli tři lidi z Afghánistánu, Kosova a z Palestiny. V detenčních zařízeních v Bělé pod Bezdězem, ve Vyšních Lhotách a v Drahonicích je nyní umístěno 132 migrantů. Celková kapacita těchto zařízení je přes tisíc míst.

Podobně velkou skupinu běženců zadrželi naposledy v Plzeňském kraji policisté ke konci dubna v Poběžovicích na Domažlicku. V bulharské dodávce bylo 11 mužů, pět žen a deset dětí ve věku od půl roku do 15 let afghánské národnosti. "Policie dodávku monitorovala s podezřením, že toto vozidlo by mohlo být využíváno k nelegálnímu převádění osob přes státní hranice. Řidič dodávky i spolujezdec z místa utekli," řekla tehdy ČTK Rendlová.

Zkušený turecký pašerák: "Migranty může zastavit jen armáda"

V červnu plzeňský krajský soud zpřísnil trest dvěma maďarským převaděčům, kteří byli v kraji zadrženi s dosud největší skupinou běženců. V jejich kamionu našla policie loni v létě na dálnici D5 u Ostrova u Stříbra 76 běženců z Pákistánu a Afghánistánu. Padesátiletému Zoltánovi Kapineczovi a osmatřicetiletému Menyhértu Sásovi v březnu vyměřil tachovský okresní soud 18 měsíců vězení. Krajský soud v červnu trest zrušil a odsoudil oba muže na tři roky.

Tagy článku