Rus a Američan stráví společně rok ve vesmíru

Rus a Američan stráví společně rok ve vesmíru
Autor: NASA/Bill Ingalls|Popisek: Soyuz TMA-16M
28 / 03 / 2015, 08:30

Tři členové posádky z USA a Ruska v pátek odstartovali z Bajkonuru a míří k Mezinárodní vesmírné stanici.

Kosmonaut NASA Scott Kelly a Michail Kornienko z Roscosmu stráví na palubě stanice celý rok, což pomůže vědcům studovat, jak lidské tělo reaguje na dlouhodobý pobyt ve vesmíru.

Podle NASA je mise Scotta Kellyho zásadní pro plány vyslání člověka na cestu k Marsu. Budou získány nové a detailní pohledy na to, jak dlouhý let ovlivňuje lidské tělo.

Spolu s Kellym a Kornienkem bude na stanici po dobu šesti měsíců další ruský kosmonuat Gennadij Padalka, což zvýší celkový počet osazenstva stanice na šest. Nyní obývají stanici Terry Virts z NASA, Samantha Cristoforetti z European Space Agency a Shkaplerov z Roscosmosu, kteří jsou tu od listopadu 2014.

Během roční mise budou zkoumány mikrobiologické změny posádky, jejich výkonnost, spáneka a cvičení rutiny, změny tlaku v lidské lebce nebo vliv letu na imunitní systém a účinky stresu.

Mezitím bude stejné testy podstupovat Kellyho dvojče, bývalý astronaut Mark Kellly a změny díky dlouhodobému letu tak bude možné podrobně porovnávat.

Jak je vidět, když se Rusku a USA spolupracovat chce, tak to jde.

Zdroj: NASA

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace