Ruská akademie věd bije na poplach. Vědci v zemi ubývají šíleným tempem

Ruská akademie věd bije na poplach. Vědci v zemi ubývají šíleným tempem
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
19 / 05 / 2023, 11:00

Podle Ruské akademie věd ztrácí země inteligenci ve všech vědních oborech. Situace je o to horší, že po rozpoutání války na Ukrajině a přerušení patentových dodávek ze zahraničí se Rusové snaží orientovat sami na sebe v oblasti vývoje a výzkumu.

„Hlavní problém v Rusku je následující: Za posledních pět let jen Rusko – žádná jiná země – ztratilo 50 000 lidí ve vědecké oblasti,“ citovala agentura Interfax viceprezidenta RAS Valentina Parmona. Situace je podle vysoce postaveného člena Ruské akademie věd o to těžší, že nyní, když všichni ve státě mluví o technologické suverenitě a budoucnost má záviset na vědecky náročné technologii, státu chybí ti, kteří to dokážou.

Parmon vyzval k trojnásobnému navýšení státního financování výzkumu, aby přilákal schopné lidi zpět k vědeckému výzkumu, a Rusko tak dosáhlo alespoň přibližné průměrné úrovně technologicky vyspělých zemí.

Parmonův apel přichází poté, co vědci z Institutu teoretické a aplikované mechaniky sibiřské pobočky RAS zveřejnili otevřený dopis úřadům ohledně zatčení tří jeho vědců kvůli podezření z vlastizrady, ve kterém varovali, že podobné případy povedou ke zpomalení ruského pokroku v hypersonickém vývoji.

„Prostě nerozumíme tomu, jak pokračovat v naší práci. Vidíme, že jakýkoli článek nebo zpráva se může stát důvodem pro obvinění z vlastizrady,“ upozornili vědci v otevřeném dopise na to, jak panující atmosféra působí na mladé vědce. Podle vědců se několik vědeckých oborů nyní jednoduše uzavírá, protože zaměstnanci se bojí zapojit se do takového výzkumu.

Mínus 25%

Rektor Moskevské státní univerzity Viktor Sadovničij v dubnu uvedl, že počet vědců v Rusku ve věku do 30 let se za posledních 10 let snížil o 25 %. ,,V roce 2010 jich bylo 71 000, z toho 4 350 s akademickými tituly, zatímco v roce 2021 jich bylo 53 000, z toho 1 750 s akademickými tituly,“ uvedl Sadovničij na rozšířeném zasedání Ruské unie rektorů.

Podle propočtů Institutu pro statistická studia a ekonomiku na moskevské Vyšší ekonomické škole se počet vědeckých pracovníků v zemi od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym od Ukrajiny, neustále klesá. V letech 2014-2021 se počet vědců snížil o 10,5 %, tedy o 76 000 lidí. V době rozpadu Sovětského svazu mělo Rusko 992 000 vědeckých pracovníků.
 

Zdroj: Interfax, The Moscow Times

Tagy článku