Ruská ekonomika klesla ve 3. čtvrtletí znovu o více než čtyři procenta

Ruská ekonomika klesla ve 3. čtvrtletí znovu o více než čtyři procenta
Popisek: Ilustrační foto
20 / 10 / 2015, 12:15

Rusko je od loňska pod tlakem propadu světových cen ropy a západních sankcí kvůli Ukrajině.

Moskva 19. října (ČTK) - Ruská ekonomika klesla ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání o 4,3 procenta, tedy téměř stejným tempem jako v předešlém kvartále, kdy se její výkon snížil o 4,6 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil náměstek ministra hospodářství Alexej Veděv. 

V samotném září hrubý domácí produkt (HDP) země klesl o 3,8 procenta. Tempo poklesu ve druhém a třetím čtvrtletí bylo zhruba dvojnásobné proti prvním třem měsícům roku. Loni ruský HDP ještě stoupl o 0,6 procenta.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden prohlásil, že hospodářská krize v Rusku již dosáhla svého vrcholu. Naděje, že ekonomika se dostala z nejhoršího, však podle agentury Reuters podkopávají zprávy o prudkém poklesu maloobchodních tržeb a reálných mezd.

Statistický úřad dnes oznámil, že maloobchodní tržby v Rusku se v září meziročně propadly o 10,4 procenta. Analytička Liza Ermolenková ze společnosti Capital Economics uvedla, že jde o nejprudší pokles tržeb od roku 1999. "Ukazuje to, že stále neexistují žádné známky toho, že by se spotřebitelé cítili lépe," dodala.

Reálné mzdy v Rusku se v září meziročně propadly o 9,7 procenta. Dolů je tlačí vysoká inflace, za kterou stojí hlavně výrazné oslabení ruského rublu. Spotřebitelské ceny v Rusku se v září meziročně zvýšily o 15,7 procenta. Průměrná nominální mzda přitom stoupla pouze o 4,5 procenta na 33.140 rublů (zhruba 12.740 Kč).

Míra nezaměstnanosti v Rusku se nicméně v září podle dnešních údajů statistického úřadu snížila na 5,2 procenta ze srpnových 5,3 procenta. Dobrou zprávu představuje rovněž zpomalení poklesu kapitálových investic ruských podniků na 5,6 procenta ze srpnových 6,8 procenta.

Světová banka na konci září zhoršila výhled ruské ekonomiky a předpověděla, že HDP se v letošním roce sníží o 3,8 procenta. Pro příští rok banka nadále počítá s návratem ekonomiky k růstu tempem 0,6 procenta. Ruským úřadům se povedlo domácí hospodářství úspěšně stabilizovat, země však bude muset kvůli nízkým cenám ropy přikročit k tvrdým rozpočtovým opatřením, konstatovala banka.

Zdroj: ČTK

Tagy článku