Ruská jaderná monstra třídy Kirov dostanou proti-lodní střely s rychlostí 5 Machů!

Ruská jaderná monstra třídy Kirov dostanou proti-lodní střely s rychlostí 5 Machů!
Autor: Wikimedia Commons/U.S. Navy|Popisek: Ilustrační foto křižníku třídy Kirov
22 / 02 / 2016, 08:00

Ruské námořnictvo se chystá na upgrade svých nukleárních bitevních křižníků Projekt 11442 Kirov o nové nadzvukové proti-lodní řízené střely. Nové rakety 3M22 Zirkon schopné letět až rychlostí 5 Machů nahradí stávající nadzvukové střely P-700 Granit.

" Opravy lodi Petr Veliky začnou ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí roku 2019. Opravy a modernizace budou dokončeny na konci roku 2022, loď musí být vybavena nadzvukovými proti-lodními raketami Zirkon," řekl zdroj z ruského obranného průmyslu agentuře TASS 19. února. "Střela prochází vývojovým testováním a bude uvedena do služby, pokud jím projde," dodal.

O střelách Zirkon je zatím velice málo informací, dostřel by měl být minimálně 250 mil a rychlost dokonce možná i vyšší než 5 Machů, což z ní bude dělat velmi těžký cíl.

Zirkony bude vybaven jak Petr Veliký, tak sesterská loď Admiral Nachimov, který je aktuálně v doku a prochází opravami. Admiral Nachimov se vrátí do služby v roce 2018 a stane se tak prvním goliášem vybaveným těmito střelami, kterých ponese až 80.

A u Zirkonů to nezůstane, jaderné křižníky získají i křižující střely Kalibr, dobře známé z úderů Ruska na syrské protivládní skupiny. Mimo to budou obě lodi vybaveny i námořní variantou proti-leteckého systému S-400.

Zdroj: National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace