Ruská média: "Síly NATO ve východní Evropě jsou proti Rusku bezmocné"

Ruská média: &quote;Síly NATO ve východní Evropě jsou proti Rusku bezmocné&quote;
16 / 05 / 2016, 15:45

Síly velmi rychlé reakce NATO nemohou být vyslány do východní Evropy v případě války s Ruskem, uvedl s odvoláním na dva alianční generály list Financial Times.

Brusel/Londýn - Podle deníku by silám hrozila porážka ještě předtím, než by se připravily k boji. Informaci okamžitě převzala proruská média, která tvrdí, že "NATO je proti Rusku bezmocné". Zdroj: politrussia.com

Severoatlantická aliance se v roce 2014 v reakci na ruský postup na Ukrajině rozhodla posílit obranu svého východního křídla vytvořením nových sil velmi rychlé reakce o 5000 mužích. Podle dvojice generálů NATO by ale tyto síly byly při přesunu a rozmisťování příliš zranitelné, než aby je bylo možné vyslat do Polska nebo pobaltských zemí.

„Rusko má protiletadlové a protilodní komplexy pozemní a mořské dislokace, kromě toho pak bojová letadla rozmístěná v Kaliningradské oblasti a dalších ruských regionech, které dokážou pokrýt obrovská území", sdělil novinám zástupce NATO. Zdroj: cz.sputniknews.com

I proto aliance počítá s tím, že obranu svého východního křídla vyztuží jinak. Zvažuje například rozmístění celkem čtyř praporů do trojice pobaltských zemí a do Polska. Podle jednoho vysoce postaveného polského diplomata je to přitom naprosté minimum toho, co je potřeba udělat. Aliance bude o opatřeních jednat na červencovém summitu ve Varšavě.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že Moskva na to bude reagovat vytvořením tří nových divizí. A experti nevyloučili, že Rusko může přesunout k západním hranicím operativně taktické komplexy Iskander-M a vybavit lodě a ponorky Baltské flotily raketami Kalibr.Zdroj: cz.sputniknews.com

I přes nedostatky považují alianční činitelé síly velmi rychlé reakce za důležitý prvek společné obrany, který je možné využít, aby dokázaly udržet v mezích občanské nepokoje nebo situace, kdy dochází k překročení aliančních hranic.

Činitelé NATO jsou přesvědčeni, že Moskva by takové "hybridní" prvky využila, aby proti alianci poštvala její protivníky před vypuknutím otevřených bojů. Severoatlantická aliance tvrdí, že Rusko takovou taktiku využívá i na Ukrajině.

Zdroj: ČTK

Tagy článku