Autor fotografie: YouTube/screenshot
Podle tureckých médií se jednalo o humanitární konvoj, vezoucí potraviny a další nezbytnosti uprchlíkům do města Azaz, tedy do oblasti obývané syrskými Turkmeny. Turecký prezident Erdogan reagoval sarkasticky: „A pokud nákladní auta MIT byla naložena zbraněmi, tak co?”
Když Turci 24. listopadu sestřelili ruský bojový letoun, který měl narušil turecký vzdušný prostor, bylo jasné, že Rusové budou reagovat. Kdo si myslel, že Putinovi bude stačit házení rajčat a kamení na tureckou ambasádu v Moskvě, které proběhlo 25. listopadu za nečinnosti bdělé ruské policie, ten se mýlil.
Jak oznámila turecká média, byl včera večer zatím neznámým – podle všeho však ruským – leteckým úderem zasažen na syrském území jen několik kilometrů od hranice konvoj nákladních automobilů, které vezly náklad z Turecka. Hlášeno je 7 mrtvých a 10 zraněných.
Podle tureckých médií se jednalo o humanitární konvoj, vezoucí potraviny a další nezbytnosti uprchlíkům do města Azaz, tedy do oblasti obývané syrskými Turkmeny. Ty Turecko podporuje, neboť stojí proti vládě prezidenta Bašára Assada a současně, až na nahodilé výjimky, také proti syrským Kurdům, které Turci považují za hrozbu své národní bezpečnosti.
Ömer Abdullah, turkmenský velitel Brigády Sultána Abdülhamita, bojující proti Assadovým silám, nedávno požádal Turecko o pomoc poté, kdy se Turkmeni stali cílem syrských a ruských bomb. V tuto chvíli není nicméně jasné, komu vlastně zasažená nákladní auta patřila, ani co vezla.
„Auta nebyla naše a nemáme informaci, kdo je bombardoval,“ vyjádřil se Mustafa Özbek, představitel Nadace pro humanitární pomoc (Humanitarian Relief Foundation, IHH), nechvalně známé svojí podporou palestinských teroristů v Gaze. K vozům se bezprostředně nepřihlásila ani jiná humanitární organizace.
Lze tak jen spekulovat, zda se nejednalo o další „zásilku“ vypravenou tureckou zpravodajskou službou MIT, která dlouhodobě v oblasti operuje. Možnost dodávek tureckých zbraní turkmenským povstalcům nepřímo připustil předevčírem turecký prezident Erdogan, když na kritiku údajného vysílání kamionů se zbraněmi radikálním skupinám v Sýrii reagoval sarkasticky: „A pokud nákladní auta MIT byla naložena zbraněmi, tak co?”
Byť krátce po úderu nebylo jasné, zda jej provedly ruské či syrské letouny, nabízí se jako nejpravděpodobnější hypotéza, že se jednalo o ruský úder na konvoj turecké tajné služby.
Předvčerejší turecký útok na ruský letoun přežil oproti původním zprávám navigátor. Ten včera prohlásil, že Rusové nebyli Turky varováni a k napadení došlo nečekaně. Kreml včera oznámil, že k posílení obrany svých sil v Sýrii vyšle loď Moskva a rozmístí raketové obranné systémy S-300, podle jiných zpráv dokonce nejmodernější S-400. Ruský prezident Vladimir Putin navíc zkritizoval turecký politický systém, když za největší problém označil nikoliv incident se sestřelením, ale „poslední roky“ probíhající oficiální „islamizaci“ Turecka.
Přestože turecký prezident Erdogan prohlásil, že jeho země nestojí o další eskalaci konfliktu s Ruskem, je zřejmé, že Putin není připraven vycouvat ze sporu, kdo je v Sýrii větším šéfem, dokud nevyrovná účty. Zda k vyrovnání došlo již včera a rusko-turecké vztahy se začnou uklidňovat, ukáží následující dny.
Článek zveřejnil server eretz.cz, jeho autorem je Max Blaustein, "Trumfování psychopatů, 2. kolo: Ruské letectvo zasáhlo turecký konvoj v Sýrii (+ foto, video)" - 26.11.2015