Ruská pravoslavná církev ve spárech Putinovy propagandy. Její militantní patriarcha otevřeně podporuje vojenskou agresi na Ukrajině

Ruská pravoslavná církev ve spárech Putinovy propagandy. Její militantní patriarcha otevřeně podporuje vojenskou agresi na Ukrajině
Autor fotografie: Kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Patriarcha Kirill
14 / 02 / 2023, 09:00

V soukolí kremelské propagandy hraje pravoslavná církev důležitou, ba výlučnou roli. Po boku ruského prezidenta Vladimira Putina stojí už řadu let patriarcha Kirill. Hlava pravoslavné církve podpořila vojenský vpád na Ukrajinu a prohlásila, že invazní vojska ve skutečnosti chrání Rusko.

Není pochyb o tom, že ruská pravoslavná církev je ve vleku kremelské moci, říká vládní zmocněnec pro bezpečnost informačního prostoru Polska Stanisław Żaryn. Ten je vůči osobě patriarchy Kirilla velmi kritický. „Patriarcha Cyril ve skutečnosti činí kroky, které podporují ruský imperialismus,“ míní Żaryn.

Hlava pravoslavné církve Kirill podpořila vojenský vpád na Ukrajinu a prohlásila, že invazní vojska ve skutečnosti chrání Rusko. A je v současné době i vlivným přímluvcem totální války, kterou konflikt na Ukrajině začíná připomínat. Je to skutečně paradox, protože tak vysoký činitel církve by měl nabádat svou vahou k opaku, tedy zastavení bojů.

Na patriarchu Kirilla se Putin mohl spolehnout v minulosti a může s ním počítat i do budoucnosti. Patriarcha vždy obhajoval a legitimizoval ruské akce proti dalším zemím, nejen Ukrajině. A Kirill navíc nabádá k tomu, aby lidé vstupovali do ruské armády a stáli věrně Putinovi bok po boku. Kirill také neváhal a požehnal novým brancům.

Je zajímavé, že oba mocné muže Kremlu spojuje minulost, jak Kirill, tak Putin pracovali pro KGB. Hlava ruské pravoslavné církve pracovala v sedmdesátých letech během svého pobytu ve Švýcarsku pro tuto sovětskou tajnou službu. V KGB byl Kirill veden pod krycím jménem Michajlov. Ruská pravoslavná církev se odmítla k tomuto zjištění vyjádřit.

Podle Żaryna jsou Kirillovy činy na jedné straně pokusem o použití náboženské manipulace ke konsolidaci společnosti, snahou ukázat agresivní ruský imperialismus jako boj dobra se zlem, a na druhé straně pokusem o překroucení obrazu Ruska, který je Kremlem prezentován jako opora morálních hodnot.

Kirill, mimochodem toho času na sankčním seznamu Evropské komise, také smutně proslul tím, že je netolerantní vůči homosexualitě a neustále káže o prohnilém Západu, kde ovšem mají někteří vrcholní ruští političtí představitelé své nemovitosti, nebo jejich potomci studují na prestižních univerzitách.

Putin má v Kirillovi velkou oporu, může se na něho kdykoliv spolehnout. Oba sdílejí stejné hodnoty či vize, kde je Rusko vykresleno jako mírumilovná země, která jen brání své právo na existenci a ostatním neubližuje. Kirill je důležitým kamínkem v propagandistické mozaice Kremlu a Putin toho beze zbytku využívá, protože hlava pravoslavné církve má velký ideologický vliv a dosah.

Zdroj: tvp.info


Tagy článku