Ruská provokace nad Černým mořem směřovala proti civilnímu letadlu

Ruská provokace nad Černým mořem směřovala proti civilnímu letadlu
Autor fotografie: By Dmitry Terekhov from Odintsovo, Russian Federation - Su-35BM, CC BY-SA 2.0|Popisek: Ilustrační fotografie ruského letounu Su-35
09 / 05 / 2023, 08:00

Jednotky NATO Air Policing byly uvedeny do stavu nejvyšší pohotovosti v reakci na nebezpečné chování ruského vojenského letounu poblíž letadla polské agentury Frontex nad Černým mořem u Rumunska v pátek. ,,NATO zůstává ve střehu,“ uvedlo velitelství Aliance pro agenturu PAP.

V neděli ráno mluvčí pohraniční stráže, poručík Anna Michalska řekla agentuře PAP, že v pátek došlo nad Černým mořem k incidentu s letounem pohraniční stráže, který se účastnil mise Frontexu. K polskému letounu Turbolet L-410 se třikrát přiblížila ruská stíhačka, která prováděla agresivní a nebezpečné manévry. Během incidentu polská posádka dočasně ztratila kontrolu nad letounem a ztratila výšku.

Mluvčí vlády Piotr Müller byl na tuto událost dotázán během pondělní tiskové konference.

Tato událost se odehrála v rumunském vzdušném prostoru. Druhá věc byla, že to bylo součástí mise EU Frontex a ze strany Ruska byly podniknuty akce proti civilnímu letadlu.

Letouny Pohraniční stráže mají ve vzdušném prostoru status civilních letadel, a to z důvodu, že jsou neozbrojené a nemohou představovat hrozbu. Proto by tato akce, kterou podnikl pilot Ruské federace, měla být považována za provokaci, zdůraznil mluvčí vlády.

Poznamenal, že v takových situacích existují standardní postupy pro hlášení takových incidentů spojencům, což se již udělalo. A také vůči Ruské federaci dodal.

Musíme si být vědomi toho, že Ruská federace koná tyto akce s rozmyslem a protesty jsou nezbytné. Přístup Ruské federace v této oblasti však nezmění. V rámci Severoatlantické aliance se také bavíme o tom, jak takovým situacím čelit, upozornil.

„Na druhou stranu mějme na paměti, že Rusko nebere v potaz mezinárodní právo, a proto k takovým provokacím může docházet. Dokonce bych řekl, že Rusko se bude snažit vyvolat emotivní akce ze strany Severoatlantické aliance, aby mělo argumenty, že je to údajně Severoatlantická aliance, která je agresivní a podniká útočné akce,“ zhodnotil situaci mluvčí polské vlády.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku