Ruská provokace u litevských hranic – pomsta za zablokovaný Kaliningrad

Ruská provokace u litevských hranic – pomsta za zablokovaný Kaliningrad
Autor fotografie: Lt. P.J. Azzolina, US Navy – DOD Image DN-ST-88-09282, Volné dílo|Popisek: Ilustrační fotografie
22 / 06 / 2022, 10:00

Jak informovala ruská tisková agentura "RIA Novosti", námořnictvo a armáda Ruské federace zahájily vojenská cvičení v enklávě Kaliningrad (dříve Königsberg) u hranic s Polskem a Litvou. Cvičení se účastní téměř tisícovka vojáků a také dělostřelecké a raketové jednotky.

Ukrajinský portál "Jewropejskaja pravda" spojuje cvičení s rozhodnutím litevských úřadů pozastavit od 18. června tranzit některých ruských výrobků přes jejich území v souvislosti s uvalením sankcí EU na Rusko.

„Jewropejskaja pravda“ cituje ruské politiky po oznámení rozhodnutí litevských úřadů. Členové Rady federace, horní komory ruského parlamentu prohlásili, že Moskva „bude mít rozvázané ruce, aby problém vyřešila jakýmkoli způsobem“, pokud nebude zrušena „blokáda Kaliningradu“.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil výslednou situaci za "bezprecedentní" a dodal, že Rusko na tyto akce litevských úřadů ještě zareaguje. Litva v sobotu zablokovala přepravu velké části zboží do a z enklávy v souvislosti se západními sankcemi uvalenými na Moskvu za agresi proti Ukrajině. Litevské dráhy oznámily zastavení tranzitu velké části zboží mezi ruskými regiony a enklávou Kaliningrad.

Guvernér oblasti Anton Alikhanov uvedl, že omezení se dotkne 40 až 50 procent nákladní dopravy.

Do Kaliningradu mezi Polskem a Litvou se dostává zboží z Ruska po železnici přes litevské území, jedinou alternativou, kterou Rusové mají mimo napadení Litvy je trasa po moři.

Putinova hlásná trouba, mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová už rozehrála dobře známou písničku o tom, že i touto blokádou přispívá Litva k potravinové krizi.

Zdroj: tvp.info

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.