Ruská Severní flotila dováží tisíce tun zásob na své arktické základny

Ruská Severní flotila dováží tisíce tun zásob na své arktické základny
Autor fotografie: By ??????? ?????, CC BY-SA 3.0
08 / 06 / 2016, 14:00

Letošní aktivní fáze dodávek zboží do vzdálených vojenských základen Ruska právě začala. Informuje o tom velitelství Severní flotily ve své tiskové zprávě.

Několik lodí bude v průběhu příštích měsíců zajišťovat kyvadlovou dopravu mezi přístavy Murmansk, Kandalaksha a Archangelsk a novými a modernizovanými vojenskými základnami na souostroví Země Františka Josefa, Nová země, Severní ostrov a Nové sibiřské ostrovy.

Tanker Kotlas, který vyplul na ostrov Alexandra, byl naložen 2 300 tun nafty, loď Vasily Golovin dodává 2 200 tun proviantu na Severní ostrov. Ještě předtím už bylo do základen doručen přes 5 000 tun nákladu.

Mezitím se vrátila ruská kontejnerová loď Sevmorput s jaderným pohonem do Murmansku, ze své první plavby na ostrov Kotelny. Loď přepravila více než 5 800 tun zboží a byla doprovázen ledoborcem Yamal na své první cestě Severním mořem za posledních 10 let.

Sevmorput je jedinou funkční nákladní lodí na světě s jaderným pohonem. Vyrobena byla v roce 1988 a ještě v roce 2012 to vypadalo na její vyřazení. V roce 2013 ale bylo rozhodnuto o jejím návratu do provozuschopného stavu a od roku 2015 je opět plavby schopná.

Lví podíl zboží přepravovaného na souostroví jsou stavební. Ruské ministerstvo obrany plánuje dokončit výstavbu základen v průběhu letošního roku, říká tisková zpráva Severní flotily.

Zdroj: The Independent Barents Observer

Tagy článku