Ruská Státní duma opět schválila Medveděva premiérem

Ruská Státní duma opět schválila Medveděva premiérem
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Dmitrij Medveděv
08 / 05 / 2018, 19:00

Moskva - Dolní komora ruského parlamentu dnes podle očekávání vyslovila souhlas s tím, aby se předsedou nové ruské vlády stal dosavadní premiér Dmitrij Medveděv.

Státní duma tak vyšla vstříc návrhu prezidenta Vladimira Putina, který podle agentury TASS už necelou hodinu poté podepsal dekret o Medveděvově jmenování.

Setrvání Putinova nejbližšího politického souputníka v čele kabinetu duma schválila především díky hlasům vládní strany Jednotné Rusko, která má v zákonodárném sboru pohodlnou většinu. Pro jmenování Medveděva premiérem hlasovalo 374 ze 433 poslanců. Proti jich bylo 56.

Putin na úvod dnešního zasedání dolní komory parlamentu svůj návrh na ponechání Medveděva předsedou vlády energicky hájil. Poukázal přitom na dosavadní dobrou práci premiérova týmu v nesnadných podmínkách, v nichž se Rusko v posledních letech nacházelo. Prohlásil, že typickými pro kabinet byly "demokratičnost, otevřenost dialogu a diskusím, vstřícnost vůči smysluplným návrhům a opodstatněné kritice". "Všechno toto se stalo profesionálním stylem předchozí vlády," řekl prezident.

Medveděv poté před poslance předstoupil s návrhem svého programu na další období. Důraz přitom kladl na zlepšování životní úrovně lidí a na rozvoj nejrůznějších ekonomických odvětví.

Mimo jiné slíbil, že se v nejbližší době nebudou zvyšovat daně z příjmu obyvatelstva. Naproti tomu vláda hodlá brzy přijít s návrhy změn týkajících se důchodového věku. Prozradil také, že Rusko bude muset v příštích šesti letech vynaložit o osm bilionu rublů (2,7 bilionu korun) více, aby splnilo úkoly stanovené v dekretu, který tento týden podepsal Putin.

Podle ústavy by nový premiér měl po svém jmenování do týdne předložit prezidentovi návrh na složení vlády. V médiích se spekuluje, že kabinet opustí vicepremiéři Igor Šuvalov, Olga Goloděcová a Sergej Prichoďko.

Dosavadní Medveděvova vláda, kterou tvořilo devět vicepremiérů a 22 ministrů, odstoupila po pondělní inauguraci prezidenta Putina, jak požaduje ruská ústava. Putin vzápětí navrhl na premiéra znovu Medveděva, který stál v čele vlády po celých šest let předchozího prezidentova mandátu. Před tím na čtyři roky vystřídal Putina v Kremlu v roli prezidenta, protože ústava nepovolovala Putinovi zastávat nejvyšší funkci více než dvakrát za sebou.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku