Ruská stíhačka podle USA ohrozila americký vojenský letoun

Ruská stíhačka podle USA ohrozila americký vojenský letoun
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Su-30
28 / 11 / 2017, 13:15

Ruská stíhačka se v mezinárodním prostoru nad Černým mořem nebezpečně přiblížila k americkému vojenskému letounu. Tvrdí to podle televize CNN Pentagon. Moskva v prohlášení citovaném agenturou TASS manévr neoznačuje za nebezpečný a uvádí, že ruský pilot provedl v sobotu nad Černým mořem vizuální identifikaci amerického stroje.

"Americký letoun operoval v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem a neučinil nic, co by mohlo vyprovokovat takovéto ruské chování," uvedla mluvčí Pentagonu Michelle Baldanzaová. Upřesnila, že ruská stíhačka Su-30 zkřížila dráhu námořnímu hlídkovému letounu Boeing P-8 Poseidon a že během tohoto manévru využila přídavného spalování motoru, což způsobilo turbulence a vynutilo si změnu kurzu amerického stroje.

Podle Baldanzaové se stíhačka přiblížila k americkému letadlu až na zhruba 15 metrů a celkový kontakt trval 24 minut. Mluvčí dodala, že americký stroj měl po celou dobu zapnutý letový odpovídač, který vysílá identifikační údaje o letounu.

Podobné incidenty nejsou výjimečné; mezi USA a Ruskem byl podle CNN naposledy hlášen letos v červnu, kdy se nad mezinárodními vodami Baltu střetly americký výzvědný letoun RC-135 a ruská stíhačka Su-27. Tehdy se Moskva s Washingtonem vzájemně obviňovaly z provokativního manévrování.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.