Ruská stíhačka předvedla výkrut u amerického stroje

Ruská stíhačka předvedla výkrut u amerického stroje
Autor fotografie: U.S. Department of Defense|Popisek: Ilustrační foto Su-27
30 / 04 / 2016, 15:00

Washington/Moskva 30. dubna (ČTK) - Rusko dnes opět odmítlo výhrady Pentagonu vůči počínání ruského stíhače, který se v pátek přiblížil k americkému průzkumnému letounu. Moskva naopak obvinila posádku amerického stroje, že se pokoušela o skryté přiblížení k ruským hranicím.

Jde o další ze série podobných incidentů v oblasti Baltského moře v poslední době.

Ruská stíhačka Suchoj Su-27 podle americké televize CNN podnikla výkrut ve vzdálenosti jen asi 30 metrů od průzkumného letounu Spojených států RC-135. Ruský pilot podle Američanů udělal "nebezpečný a neprofesionální manévr".

Ruský stíhač se k RC-135, letícímu nad mezinárodními vodami Baltu, podle armádní mluvčí Michelle Baldanzaové přiblížil až na vzdálenost 25 stop (necelých osm metrů) a pak ve výkrutu přeletěl nad americkým letounem.

"Su-27 zachytil americký letoun na běžném letu a ve vysoké rychlosti podnikl agresivní manévr ohrožující bezpečnost americké posádky v RC-135," uvedla mluvčí.

"Všechny lety ruských letadel se odehrávají v souladu s mezinárodními pravidly. Současně chceme upozornit, že výzvědný letoun RC-135U se znovu pokoušel přikrást se k ruské hranici s vypnutým odpovídačem (automatické zařízení zajišťující identifikaci), a proto musel vzlétnout náš stíhač, aby vizuálně určil typ letounu a jeho palubní číslo," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Poradil americkému letectvu, aby buď nelétalo k ruským hranicím, anebo zapínalo odpovídače umožňující obsluze ruských radarů identifikaci stroje. "Jiný průzkumný letoun Boeing OC-135B v rámci mezinárodní dohody o otevřeném nebi dnes přistál v (ruském) Ulan-Ude, aniž by musela kvůli jeho identifikaci vzlétnout stíhačka," dodal Konašenkov.

K podobnému incidentu mezi Su-27 a RC-135 podle mluvčího velitelství amerických sil v Evropě došlo 14. dubna. Ruský stíhač se tehdy přiblížil k americkému stroji na 15 metrů.

Ještě dříve dvojice ruských bombardérů Su-24 opakovaně přelétala v nízké výšce nad americkým torpédoborcem Donald Cook plujícím Baltském moři, což působilo jako simulované útoky. Nejméně v jednom případě letěly tak nízko, že vytvořily vlny na hladině moře.

Torpédoborec operoval v mezinárodních vodách Baltského moře více než 100 kilometrů od západoruského Kaliningradu. Velitel plavidla označil počínání Rusů za nebezpečné a neprofesionální.

Moskva americké stížnosti odmítla. "Princip svobody plavby amerického torpédoborce neruší princip svobody letu ruských letounů," poznamenal tehdy generál Konašenkov.

 

Tagy článku