Ruská tajná služba zatkla dvacet verbířů IS

Ruská tajná služba zatkla dvacet verbířů IS
Autor fotografie: Dabiq|Popisek: Ilustrační foto
31 / 03 / 2016, 07:45

Tisíce Rusů se v Sýrii a Iráku připojilo k bojovníkům islámského státu

Moskva 30. března (ČTK) - Agenti ruské tajné služby FSB a policisté zatkli na několika místech Moskvy dvě desítky přívrženců teroristické organizace Islámský stát s padělanými doklady. Zadržení jsou podle listu Kommersant vesměs Uzbeci s padělanými tureckými doklady. Agentura Interfax dříve charakterizovala zatčené jako Turky s falešnými doklady. Oficiálně tyto zprávy dosud potvrzeny nebyly.

"Během společné operace FSB a policie bylo zadrženo okolo dvou desítek lidí, kteří jsou podezřelí ze styků s IS. V Moskvě se podle předběžných informací věnovali vyhledávání a verbování nových členů," uvedla agentura RIA Novosti s odvoláním na svůj nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek.

"V současnosti se zjišťuje totožnost zadržených. Prověřuje se také, zda patří k mezinárodním extremistickým a teroristickým organizacím," řekl zdroj zbezpečnostních složek agentuře Interfax. Zátah se podle něj odehrál 29. března. Podle agentury TASS jsou všichni zadržení vyslýcháni. Podle televize NTV nikdo při zatýkání nekladl odpor.

Policie podle RIA Novosti podezírá zatčené, že jsou verbíři radikální organizace Islámský stát, válčící v Sýrii a Iráku a hlásící se také k teroristickým útokům spáchaným v západní Evropě a na ruském severním Kavkazu.

IS se přihlásil k úternímu útoku na policejní kolonu v severokavkazském Dagestánu, při kterém jeden policista zahynul a čtyři další byli zraněni. V neklidné autonomní republice dnes přišel o život další policista, když se pokoušel zastavit podezřelý vůz: jeho řidič se raději vyhodil do povětří.

Kommersant připomněl, že minulý měsíc agenti FSB a policisté v okolí Moskvy zatkli 14 lidí podezřelých z výroby falešných dokumentů pro občany Ruska a dalších postsovětských zemí, odjíždějící do Sýrie bojovat v řadách IS, anebo naopak pro bojovníky IS, vyslaných do Ruska páchat atentáty.

FSB na počátku února v Jekatěrinburgu na Urale zadržela sedm členů IS, kteří podle tajné služby chystali sérii atentátů v Moskvě, Petrohradu a Jekatěrinburgu. Podle FSB skupinu řídil člen IS, který přicestoval z Turecka.

Rusko-turecké vztahy jsou více než napjaté od loňského listopadu, kdy turecké stíhačky na syrsko-turecké hranici sestřelily ruský bombardér Su-24. Moskva na to odpověděla zavedením protitureckých sankcí.

V prosinci byl v jednom z moskevských nákupních center dopaden Dagestánec, kterého FSB označila za pokladníka machačkalské buňky IS.

Odhaduje se, že v řadách IS v Sýrii a v Iráku bojuje několik tisíc lidí s ruským občanstvím ze severního Kavkazu. Právě nutností boje s těmito radikály odůvodňoval Kreml tažení v Sýrii, kde ruské letectvo podporovalo síly prezidenta Bašára Asada, považovaného za hlavního spojence Moskvy v regionu.

Tagy článku