Ruské a syrské síly se přeskupují - končí příměří v Sýrii?

Ruské a syrské síly se přeskupují - končí příměří v Sýrii?
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Ilustrační foto
21 / 04 / 2016, 12:30

Ruska a syrské síly během posledních týdnů přesunuly jednotky a dělostřelectvo zpátky do severní Sýrie, což je patrně poslední znamení, že příměří v zemi by se mohlo zcela zhroutit.

Tyto přesuny poprvé zveřejnil Wall Street Journal poté, co síly loajální syrskému prezidentu Bašáru al-Asadovi koncem minulého měsíce znovudobyly  oblasti kolem města Palmyra z područí Islámského státu. Syrští vojáci, opírající se o íránská pozemní vojska a ruské letecké údery, dosáhli strategického a politického vítězství nad teroristickou skupinou, a Assad a jeho spojenci přesunuli vojenské prostředky k boji proti Islámskému státu, spíše než k boji proti syrským opozičním skupinám, po skončení nepřátelských akcí, které bylo vyhlášeno v únoru. 

Úředníci amerického ministerstva obrany, kteří poskytli údaje pod podmínkou anonymity tvrdí, že Pentagon monitoroval vybavení použité během ofenzivy v Palmýře a to je nyní přesouvaní do oblastí okolo Aleppa a na hranice mezi provinciemi Idlib a Latakia, kde je aktivní pobočka uskupení Al-Kajdá, fronta al-Nusra, která byla vyjmuta z příměří.

To a další znaky nasvědčuje tomu, že obnovení útoků může směřovat proti oblastem v držení syrských opozičních sil, které jsou považovány za umírněnější. Ruský ministr Lavrov to ale vidí poněkud jinak a v tomto případě možná víc realisticky.

Před únorovým příměřím dosáhli syrští vojáci vedle íránských sil a podporované ruským dělostřelectvem a nálety významných územních zisků v severní Sýrii. Nyní téměř obklíčili opoziční bojovníky v Aleppu a jejich porážka zde, v jedné z posledních pevností rebelů, bude znamenat obrat v jejich boji proti Asadovi. V posledních dnech opoziční skupiny přešly v této oblasti do útoku.

Příměří, přes každodenní porušování vydrželo mnohem déle, než se původně předpokládalo a díky tomu došlo ke snížení násilí v celé zemi, kde v důsledku pěti let bojů přišlo o život více než 250 tisíc lidí.

Zdroj: The Washington Post

Tagy článku