Ruské bombardéry se dvakrát přiblížily k Aljašce

Ruské bombardéry se dvakrát přiblížily k Aljašce
Autor fotografie: Airman Magazine|Popisek: F-22 doprovází ruský bombardér
19 / 04 / 2017, 22:30

Již podruhé během několika dnů, se dvojice ruských bombardérů přiblížila k Aljašce, tentokrát pouhých 35 námořních mil od amerického pobřeží.

Stalo se tak poprvé za více než dva roky, že ruská vojenská letadla letěla v blízkosti pobřeží Spojených států. Dva ruské bombardéry TU-95 „Bear“ letěly v úterý večer podél Aleutských ostrovů směrem na severovýchod k pevnině, řekl představitel USA.

Ačkoli bombardéry byly v mezinárodním vzdušném prostoru, vstoupily do Air Defence Identification Zone (ADIZ) americké armády, která se rozprostírá do vzdálenosti 200 námořních mil od pobřeží. Neidentifikovaná vojenská letadla jsou žádána o identifikaci, zatímco prolétají touto oblastí. Americký vzdušný prostor je 12 mil od pobřeží Spojených států.

Zachytit ruské stroje byl vyslán letoun E-3 AWAC, který oba bomabrdéry doprovázel několik hodin, než se 35 mil od pobřeží stroje obrátily. V pondělí byly Tu-95 "vyprovozeny" stíhači F-22 a letounem E-3 AWAC, třetí ruský letoun Il-38 se otočil ještě před zachycením a ze zóny odletěl.

Zdroj: ABC News

Tagy článku