Ruské bombardéry TU-95 strašily Američany nad Guamem

Ruské bombardéry TU-95 strašily Američany nad Guamem
Autor fotografie: Wikipedie, CC BY-SA 3.0|Popisek: TU-95
11 / 03 / 2015, 18:00

Spojené státy požádaly Vietnam, aby neposkytoval Rusům bývalou americkou základnu k tankování strategických bombardérů.

Možnost dotankovat nosiče jaderných zbraní na bývalé základně v Cam Ranh Bay poskytl Vietnam ruské straně a dokazuje to komplexní roli Vietnamu v složitém geopolitickém přetahování lanem, kde na jedné straně je Čína a Rusko a na druhé USA, Japonsko a velká část jihovýchodní Asie.

USA tak potvrdily roli základny v nedávném letu ruských strategických bombardérů nad Pacifikem. Rusové se letěli podívat na americkou leteckou základnu Guam a podle slov generála Vincenta Brooka ruské letouny podnikly provokativní let podél amerického teritoria v Pacifiku. Nad Guamem létají často americké stíhačky F-22 Raptor, aneb technologicky tu dochází k setkání strojů vzdálených od sebe desítky let - turbovrtulový dinosaurus a vyspělý letoun páté generace.

F-22 Raptor na Guamem

Washington by si rád zabezpečil přístup do Cam Ranh Bay jako součást své strategie vyvažovat Čímu v regionu. Vietnam má nyní k USA poměrně blízko, díky svým obavám z Číny, ale zároveň spolupracuje i s Ruskem na poli obrany a energetiky.

V hluboké zátoce Cam Ranh Bay kotví tři ponorky, které Vietnam koupil od Ruska aby vyrovnal vzrůstající sílu Číny. V roce 2016 Vietnam koupí další ruské ponorky.

„Vyzvali jsme Vietnam, aby zajistil, že Rusko nebude moci používat přístup do Cam Ranh Bay, aby provádělo aktivitu zvyšující napětí v regionu,“ zaznělo z Washingtonu.

Ruská strana potvrdila, že tankery IL-78 využily v roce 2014 bývalou americkou základnu, aby strategické bombardéry TU-95 mohly dotankovat pro další let.

Zdroj: Reuters

Tagy článku