Ruské bomby dopadají na Sýrii, americká letadlová loď odplouvá ze Zálivu

Ruské bomby dopadají na Sýrii, americká letadlová loď odplouvá ze Zálivu
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS Theodore Roosevelt
10 / 10 / 2015, 00:15

Ruské řízené střely z Kaspiku dopadají na Sýrii, ruské letouny provádějí desítky náletů na cíle označené Assadovým režimem jako nepřátelské. A co dělá USA? Stahuje ze zálivu svou letadlovou loď.

Poprvé od roku 2007 nemá americké námořnictvo žádnou letadlovou loď v Perském zálivu. Vojenští úředníci ve čtvrtek oznámili, že stahují jadernou letadlovou loď USS Theodore Roosevelt, která je domovem asi 5 000 příslušníků ozbrojených sil a 65 bojových letadel, aby bylo možné podstoupit plánovanou údržbu. Souvislost s odplutím mohou mít ale i rozpočtové škrty.

Rusko drží v rukou divokou kartu a nepřítomnost americké letadlové lodi bude zaznamenána a brána jako ústupek Putinovu Rusku, znamení toho, že si východní velmoc může dělat co chce. Tedy minimálně do příjezdu další americké letadlové lodi, což by mělo být již začátkem zimy.

Peter Daly, bývalý vice admirál US Navy a CEO U.S. Naval Institutu k tomu říká: "Nejdůležitější věcí, na co potřebujete letadlovou loď, je to, o čem nevíte kdy se stane příště."

Letadlové lodě slouží během konfliktů jako odstrašující prostředky a ukázka síly Spojených států. USS Theodore Roosevelt měl centrální a důležitou roli v boji proti Islámskému státu od srpna roku 2014. 

USS Theodore Roosevelt CVN-71

Nepřítomnost jaderné letadlové lodě v regionu Perského zálivu, znamená velké ovlivnění schopností amerických vojenských sil v místě závažného konfliktu a to nemluvíme o politických a psychologických důsledcích tohoto kroku.

Zdroj: NBC News

 

Tagy článku