Ruské bomby dopadají na Sýrii, americká letadlová loď odplouvá ze Zálivu

Ruské bomby dopadají na Sýrii, americká letadlová loď odplouvá ze Zálivu
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS Theodore Roosevelt
10 / 10 / 2015, 00:15

Ruské řízené střely z Kaspiku dopadají na Sýrii, ruské letouny provádějí desítky náletů na cíle označené Assadovým režimem jako nepřátelské. A co dělá USA? Stahuje ze zálivu svou letadlovou loď.

Poprvé od roku 2007 nemá americké námořnictvo žádnou letadlovou loď v Perském zálivu. Vojenští úředníci ve čtvrtek oznámili, že stahují jadernou letadlovou loď USS Theodore Roosevelt, která je domovem asi 5 000 příslušníků ozbrojených sil a 65 bojových letadel, aby bylo možné podstoupit plánovanou údržbu. Souvislost s odplutím mohou mít ale i rozpočtové škrty.

Rusko drží v rukou divokou kartu a nepřítomnost americké letadlové lodi bude zaznamenána a brána jako ústupek Putinovu Rusku, znamení toho, že si východní velmoc může dělat co chce. Tedy minimálně do příjezdu další americké letadlové lodi, což by mělo být již začátkem zimy.

Peter Daly, bývalý vice admirál US Navy a CEO U.S. Naval Institutu k tomu říká: "Nejdůležitější věcí, na co potřebujete letadlovou loď, je to, o čem nevíte kdy se stane příště."

Letadlové lodě slouží během konfliktů jako odstrašující prostředky a ukázka síly Spojených států. USS Theodore Roosevelt měl centrální a důležitou roli v boji proti Islámskému státu od srpna roku 2014. 

USS Theodore Roosevelt CVN-71

Nepřítomnost jaderné letadlové lodě v regionu Perského zálivu, znamená velké ovlivnění schopností amerických vojenských sil v místě závažného konfliktu a to nemluvíme o politických a psychologických důsledcích tohoto kroku.

Zdroj: NBC News

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace