Ruské nálety podle Moskvy zabily 80 islamistů z Rakka

Ruské nálety podle Moskvy zabily 80 islamistů z Rakka
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: SU-34
01 / 06 / 2017, 16:00

Ruské vojenské letectvo zničilo v Sýrii tři kolony teroristů z uskupení Islámský stát (IS), které se snažily prorazit ze své hlavní bašty ve městě Rakka k historické Palmýře. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany. ,,Letectvo udeřilo na zjištěné cíle. IS přišel o více než 80 teroristů, 36 aut, osm cisteren a 17 pick-upů vybavených minomety a velkorážnými kulomety," tvrdí ruští vojáci.

Bojovníci IS podnikli nový pokus proniknout k Palmýře v noci na 30. května, ale ruská rozvědka včas odhalila konvoje aut směřující k Palmýře různými trasami, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo.

Podle ruských údajů do bezprostřední blízkosti Rakka jako poslední bašty IS pronikly jednotky syrských povstalců, podporovaných americkými, britských a francouzskými speciální silami. Rakka je ze severu obklíčena, ale na jihu jsou v obklíčení ještě mezery, jimiž se prý islamisté snaží uniknout. Tomu se uskupení ruského letectva v Sýrii snaží zabránit s využitím sil ,,schopných účinně ničit teroristy v kterékoli době".

Ve středu Moskva ohlásila, že na úkryty IS s živou silou a technikou odpálilo ruské námořnictvo čtyři střely s plochou dráhou letu. O ruské operaci bylo předem informováno velení USA, Turecka a Izraele.

Rusko se zapojilo do bojů v Sýrii předloni na podzim poskytnutím vzdušné podpory silám prezidenta Bašára Asada, svému spojenci v Damašku. Na syrském bojišti také předvedlo technické možnosti svých zbraní, včetně schopnost úderu střelami Kalibr odpálenými ze Středozemního a Kaspického moře.

Zdroj: ČTK

Tagy článku