Ruské námořnictvo si pojistilo přístaviště v Nikaragui. Kousek od USA

Ruské námořnictvo si pojistilo přístaviště v Nikaragui. Kousek od USA
13 / 02 / 2015, 00:00

Již v roce 1823 Spojené státy prostřednictvím tak zvané Monroeové doktríny deklarovaly svou dominanci na americkém kontinentě a nepřípustnost vměšování se „jiných mocností“ do „amerických záležitostí“. Když SSSR v rámci studené války zřídil svou základnu na Kubě, mohlo to v roce 1962 během Karibské krize vést až k rozpoutání 3. světové války. Pouhé spekulace o tom, že by Vladimír Putin mohl obnovit ruskou základnu na Kubě pak byly podle mnohých jedním z hlavních důvodů, proč prezident Obama nedávno ohlásil zmírnění americké blokády „ostrova svobody“.

Jenže Kuba není jediným latinskoamerickým státem, který v souvislosti s Kremlem působí lidem v Pentagonu a Bílém domě vrásky. Jednou ze zemí v regionu, kterou rádo navštěvuje ruské námořnictvo, je i středoamerická Nikaragua. Právě teď se pak objevila informace o tom, že tato šestimilionová země – o rozloze 1,5 krát větší než ČR – podepsala s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu novou smlouvu. Podle vojenských expertů blízkých k ruskému ministerstvu obrany, na které se odvolává zpravodajský portál Lenta.ru, je obsah této smlouvy vcelku jednoduchý: budou-li ruské válečné lodě chtít navštívit přístav v Nikaragui, stačí, aby o tom uvědomily místní úřady. O schválení své návštěvy již žádat nemusí.

Přitom tato malá země nemá přístavy pouze ze strany Atlantického oceánu, nýbrž může být navštívena i ze strany Tichého oceánu. Právě to například v roce 2013 učinil raketový křižník Moskva, vlajková loď ruské černomořské flotily, sídlící v Sevastopolu na Krymu.

Podepsaná smlouva mezi Ruskem a Nikaraguou navazuje na celou řadu dalších vojenských a zbrojních smluv, podepsaných mezi zeměmi v posledních létech. Spekuluje se o tom, že prezident Nikaragui Daniel Ortega vidí v Kremlu ochránce před USA. Spojeným státům totiž podle těchto spekulací nevyhovuje zahájení stavby průplavu mezi Tichým a Atlantickým oceánem na území Nikaragui, který by de facto konkuroval tradičnímu a strategický významnému Panamskému průplavu, který vznikl za účasti USA. 

Zde ruská armádní televize informuje o návštěvě prezidenta Nikaragui na palubě raketového křižníku Moskva:

A zde již stejná televize prezentuje reportáž o návštěvě téhož křižníku na Kubě:

Jak vypadal křižník Moskva bezprostředně v Havaně můžete vidět zde:

Psali jsme také:

Rusové: Obama chystá světovou válku. Máme právo použit jaderné zbraně jako první 

Rusko opravuje svá jaderná monstra 

Nejrychlejší ponorka světa je - která vlastně? 

Z válečné lodi třídy Mistral vyrobené ve Francii pro Rusko ukradeno klíčové vybavení! 

Tagy článku