Ruské systémy S-300 míří do Íránu

Ruské systémy S-300 míří do Íránu
Autor fotografie: By Sergeev Pavel (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons|Popisek: Ilustrační foto S-300
24 / 11 / 2015, 07:00

Podle íránského velvyslance v Rusku, byly zahájeny procedury na dodání raketových protiletadlových systémů S-300 do Íránu.

Rusko a Írán uzavřeli původní smlouvu na dodávku systémů S-300 v roce 2007. Po uvalení mezinárodních sankcí Radou bezpečnosti OSN, bylo plnění smlouvy pozastaveno (2010 Medvěděv), na což Írán zareagoval podáním žaloby na Rusko u mezinárodního arbitrážního soudu. Letos v létě byla uzavřena smlouva o íránském jaderném programu, a to mělo za důsledek uvolnění sankcí.

Rusko uzavřelo s Teheránem novou smlouvu, na jejímž základě bude dodány systémy S-300 do Íránu. Podle íránského ministra obrany Hosseina Dehgana počítá Írán s dodáním raketových systémů do konce roku.

Ruský prezident Putin je na návštěvě v Íránu, kde se setkal i s duchovním vůdcem země, ajatoláhem Alíhem Chameneí. Kreml dnes zveřejnil rovněž výnos, ve ktrém Putin ruší zákaz prodeje jaderných technologií do Íránu, což umožňuje Rusku prodávat technologie na modernizaci íránských jaderných provozů ve Fordo a Aráku.

S-300 je rodina ruských protiletadlových raketových systémů dlouhého dosahu. Tyto systémy jsou určeny k obraně strategických cílů před údery vedenými letadly, vrtulníky, střelami s plochou dráhou letu a balistickými raketami s krátkým dosahem. Systémy jsou schopny činnosti za každého počasí i v podmínkách intenzivního radioelektronického rušení.

Zdroj: The Times of Israel, Ynet News, Wikipedie

Tagy článku