Ruské válečné lodě v kanálu La Manche mezi Anglií a Francií

Ruské válečné lodě v kanálu La Manche mezi Anglií a Francií
Autor fotografie: United States Navy|Popisek: Severomorsk
28 / 11 / 2014, 16:15

28.11.2014 / Rusko se postaralo o další rozruch. Skupina čtyř válečných lodí ruského vojenského námořnictva vedená protiponorkovým raketovým torpédoborcem Severomorsk vplula Calaiskou úžinou ze severu do Lamanšského průlivu.

Tam torpédoborec a ruskou výsadkovou loď Aleksander Otrakovskij, nákladní loď Dubna a tažný remorkér SB-406 zastihla bouře, před kterou se válečné lodě uchýlily do mezinárodních vod u francouzského pobřeží při ústí řeky Seiny.

Ruská agentura RIA Novosti ovšem s odvoláním na tiskovou zprávu ruské Severní flotily oznámila, že ruská bojová plavidla se přesunula do Lamanšského kanálu, aby tu uspořádala vojenské cvičení. Během přestávky podle agentury Ria posádky procvičí boj s podmořskými diverzními jednotkami a provedou nácvik protipožární ochrany.

Francie ale v prohlášení popřela, že by v Lamanšském průplavu probíhalo ruské vojenské cvičení. "Žádné manévry tam nejsou. Lodi jen kotví v zóně, kde se mohou zdržovat několikrát ročně," uvedl mluvčí francouzského válečného námořnictva.

I mluvčí velení NATO Jay Jansen uvedl: "Podle našich informací průplavem proplouvají a jejich cestu zdržela bouře. Žádné vojenské cvičení, o kterém nás přesvědčují ruská média, v průplavu není.

Rusko po vypuknutí ukrajinské krize uspořádalo řadu velkých vojenských cvičení Severní, Černomořské, Baltské i Tichomořské flotily. Ruskem ohlášené manévry v Lamanšském průlivu by ale byly první, které by se konaly téměř na dostřel Británie a Francie, významných členů Severoatlantické aliance, navíc tři dny předtím než Francii vyprší lhůta pro dodání výsadkových lodí třídy Mistral ruskému vojenskému námořnictvu podle kontraktu v hodnotě 1,12 miliardy eur (30 miliard korun).

Francie před několika dny oznámila, že tyto válečné lodě Rusku, vzhledem k jeho aktivitám na Ukrajině, nedodá. Rusko odpovědělo, že je připravené se soudit, pokud Paříž nedodá do neděle alespoň jednu loď.

Psali jsme také:

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

Raptor: nejmodernější stíhač proti ruským protiletadlovým systémům

 

Tagy článku