Ruské vojenské letadlo nad Tureckem

Ruské vojenské letadlo nad Tureckem
Autor fotografie: Paul Lucas CC BY 2.0|Popisek: Ilustrační foto turecké F-16
05 / 10 / 2015, 12:00

Turecké stíhačky F-16 byly nuceny vyprovodit ruský vojenský letoun ze vzdušného prostoru tohoto nejvýchodnějšího státu NATO.

Informaci o sobotním narušení vzdušného prostoru Turecka sdělilo ministerstvo zahraničí, ministr již mluvil se svým ruským protějškem, stejně tak s ministry dalších zemí NATO. Ruská stíhačka byla donucena opustit turecký vzdušný prostor směrem do Sýrie poté, co byla zachycena tureckými F-16 uvedlo ministerstvo. Typ stroje turecké zdroje neuvedly. Letadlo strávilo nad Tureckem asi 8 minut.

Připomeňmě si tedy, co mají Rusové v Sýrii - nasazeny jsou stíhací bombardéry Su-34, Su-24, bitevníky Su-25 a jako vzdušná ochrana působí stíhače Su-30sm. Celkově již Rusko přiznává více než 50 vojenských letadel operujících z letiště Latakia.

Psali jsme: Video: Záběry z ruské základny v Latakii

Rusko provádí letecké útoky v Sýrii na podporu režimu prezidenta Bašára al-Assada již od minulé středy. Podle informací z Moskvy útočí ruské letectvo na cíle IS, podle syrské opozice útočí Rusové na vše co je v opozici proti Assadovi.

A kde Rusové v Sýrii útočí ukazuje tato interaktivní mapa:

NATO oznámilo, že se generální tajemník Jens Stoltenberg by se mohl sejít s tureckým ministrem zahraničí Feridunem Sinirlioglu v sídle organizace v Bruselu v pondělí odpoledne nebo navečer.

Otázkou zůstává, jestli šlo o provokaci, nebo omyl během bojového letu...

Již dříve Turecko sestřelilo několik syrských strojů, které se dostaly do jeho vzdušného prostoru. Ruské letadlo zatím slušně vyprovodili, ale právě na syrské případy Turecko upozorňuje a říká, že narušení bude mít vážné důsledky.

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.