Ruské zpravodajské služby a jejich pohádky pro Putina

Ruské zpravodajské služby a jejich pohádky pro Putina
Autor fotografie: Autor: Ministerstwo Obrony Narodowej – http://www.mon.gov.pl/pl/galeria/4482, Attribution|Popisek: Polská houfnice KRAB
08 / 06 / 2022, 12:15

Rusové pomocí raket odpálených z Kaspického moře chtěli zničit mimo jiné i tanky T-72 dodané Ukrajině Polskem. Podle listu Dziennik Gazeta Prawna byly ale stroje již dlouho poblíž Oděsy a Charkova, žádný nebyl ruským útokem zničen.

V neděli ráno zasáhlo Kyjev několik ruských raket. K útoku došlo z bombardérů Tu-95 z oblasti Kaspického moře. Šéf vedení ukrajinských státních drah Oleksandr Kamyšin řekl, že v rozporu s tím, co tvrdí ruská propaganda, rakety nezničily tanky T-72, které Ukrajina dostala jako pomoc od jiných zemí. Rusové zaútočili na infrastrukturu železničního opravárenského podniku. Poškodili mimo jiné vagony sloužící k přepravě obilí. V důsledku ostřelování byl zraněn jeden železničář. Útoky neměly vliv na pohyb osobních vlaků.

Už dříve se ruská armáda pokusila zasáhnout místa, kde Ukrajinci ukrývali systémy S-300 dodané Slováky. Podle zdrojů deníku, "až americké Himars a britské dělostřelecké systémy M270 MLRS začnou dosahovat úrovně Dněpru, údery ruských střel zesílí."

Noviny zdůrazňují, že jejich výsledky jsou ale sporné, protože Moskva neví, jakými cestami technika míří na Ukrajinu a kde je uložena.

Rusové o tom nemají ani tušení

„Ruský zpravodajský průzkum je slabý. Pokud někdo na sociálních sítích nepotvrdí umístění zbrojního skladu, je nepravděpodobné, že drahé řízené střely odpálené z letadel nad Černým nebo Kaspickým mořem dosáhnou cíle, “ říká informátor polských novin.

A dodává: „V dubnu se ruská armáda pochlubila zničením slovenských protiletadlových systémů S-300 u města Dněpr. Nyní se mluví o zasažení polských tanků T-72 v Kyjevě. Jde však především o zprávu vrchnímu veliteli Vladimiru Putinovi, nikoli o realitu.“

Převody nové techniky do ukrajinské armády je možný mj. díky zákonu platnému od poloviny března, který usnadnil přesun polských zbraní k jejich východnímu sousedovi. Polsko je po USA druhým největším dárcem zařízení pro Ukrajinu.

Mezi zbraně, které na Ukrajinu přišly z Polska, patří asi 250 tanků T-72, samohybné houfnice 2S1 Goździk a raketomety Grad. Polsko také poskytlo rakety vzduch-vzduch pro letouny MIG-29 a Su-27.

Kromě těžké techniky jsou to i drony, které vyrábí například polská WB Electonics pro průzkumnou činnost. Ukrajinci se chlubí tím, že mají polské drony Warmate – systém podobný americkému Switchbladu. Dále pak i přenosné protiletadlové raketové systémy Piorun, které již sestřelily ruské vrtulníky (oficiálně nepotvrzené). Polsko také poskytuje Ukrajině velké množství munice.

Koncem května informovala média, že ukrajinská armáda obdržela z Polska 18 moderních samohybných houfnic KRAB.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku