Autor fotografie: Pixabay
Ruské zpravodajství je na tom obdobně jako ruská armáda. Ta má sice špičkové možnosti a techniku, nejnovější vymoženosti z výzkumu včetně špionážních družic nebo hypersonických střel, ale také zrezavělé zbraně, neschopné důstojníky a mizernou morálku. A tak kvalitu nahrazuje kvantitou. Jak ruské služby pracují, kde všude chtějí získávat informace a v jakém jsou stavu, ukazuje video zveřejněné slovenským Denníkem N.
V pondělí 14. března 2022 oznámilo Ministerstvo zahraničních věci Slovenské republiky vyhoštění tří pracovníků ruského velvyslanectví v Bratislavě. Jako důvod uvedlo jejich činnost odporující vídeňským úmluvám o diplomacii. Následující den pak slovenský policejní prezident Štefan Harman spolu se speciálním prokurátorem Generální prokuratury Danielem Lipšicem uvedli, že v této souvislosti byly na Slovensku zadrženy čtyři osoby.
V tu samou dobu došlo k úniku a zveřejnění videa do Denníku N, na kterém je zachycena schůzka a jednání zástupce vojenského leteckého přidělence vojenského ruského velvyslanectví plukovníka GRU Sergeje Solomasova s Bohušem Garbárem, dopisovatelem webu hlavnespravy.sk. Obviněnými osobami byl právě plukovník, bývalý prorektor vojenské akademie, a již zmíněný dopisovatel internetového portálu, další dvě osoby byly zadrženy. V jednom případě se jedná o bývalého důstojníka Slovenské informační služby SIS (slovenské civilní kontrarozvědky) a bývalého asistenta jednoho z poslanců slovenského parlamentu.
Celá operace je významným úspěchem slovenského vojenského zpravodajství, které nejméně od roku 2013 pečlivě monitorovalo a sledovalo činnost vyzvědačů, shromažďovalo konkrétní informace a ve správný čas tyto informace předalo orgánům činným v trestním řízení tak, aby následně mohly být použity v trestním řízení. Načasování zadržení vyzvědačů zcela jistě souvisí s válkou na Ukrajině, neboť nejméně jeden z nich, bývalý prorektor a současný zaměstnanec ministerstva obrany, měl pravděpodobně přístup k utajovaným informacím slovenského ministerstva obrany a NATO.
Zveřejněné video ukazuje typickou práci zpravodajské služby a odhaluje klasické metody zpravodajské činnosti. V tomto případě se jedná o snahu vytvořit z dopisovatele Garbára agenta, který bude vyhledávat a tipovat další osoby vhodné pro spolupráci s rozvědkou. Garbár sám pak jistě byl využíván i jako zdroj informací, neboť od novináře se zvědavost a získávání informací a priori očekává, a to bez jakéhokoliv podezření. Jako podružná se jeví jeho možnost poskytovat do serveru hlavnespravy.sk dezinformace a šířit propagandu.
Z jednání plukovníka Solomasova ve zveřejněném videu vyzařuje sebejistota a na rozvědčíka až nehorázná neopatrnost, pravděpodobně primárně spojená s leností a rutinním přístupem ke zpravodajské práci (stejný fenomén lehkovážnosti a neprofesionality bylo možné pozorovat i u důstojníků GRU z jednotky 29155 při útoku na Skripala v roce 2018 v Salisbury). Sice zcela správně odmítá vysoce rizikový kontakt s ministrem, špatný je ale způsob předání peněz, výběr místa nebo improvizace na schůzce včetně přiznání, že již jsou nutné nějaké výsledky nebo naznačené obavy, aby nemusel zpět do Moskvy.
Z videa je také zřejmé (nikoliv však překvapivé), na jaké osoby cílí verbování (nejen) ruských zpravodajských služeb. Jedná se o různé poradce, asistenty, personál sekretariátů nebo třeba náměstky, kteří mají přirozený přístup k důležitým či dokonce utajovaným informacím. A také upozorňuje na jeden důležitý moment ve společnosti velmi často podceňovaný. Totiž že žádná informace není bezvýznamná a že málokdo si uvědomuje, jakou hodnotu může tato „bezvýznamná” informace mít pro protivníka.
Rozsah zájmů ruských zpravodajských služeb je skutečně velký. Připomeňme třeba velmi úspěšný zásah české policie dne 25. června 2020 před tenisovým klubem Oáza v Říčanech. Ta zde na základě informací Vojenského zpravodajstvízadržela ruského diplomata načerno nakupujícího speciální střelivo. Nebo třeba již zmíněnou snahu o zabití Skripala pomocí nervově paralytické látky novičok v roce 2018 v Salisbury. Pro všechny tyto akce musela mít ruská služba GRU dostatek různých informací, od znalosti způsobu kontrol na letišti až třeba po informace o konkrétních překupnících zbraní a střeliva.
Hlavním cílem zveřejněného videa ze schůzky ruského důstojníka s dopisovatelem proruského webu je poselství dovnitř slovenské společnosti. A také varování, že kontakt s ruskou zpravodajskou službou nebo jejími spolupracovníky není tak neobvyklý, jak by se obyčejnému smrtelníkovi mohlo zdát.
Autor: Martin Svoboda