Ruskem se šíří poplašné zprávy o plánovaných teroristických útocích

Ruskem se šíří poplašné zprávy o plánovaných teroristických útocích
Popisek: Ilustrační foto
12 / 11 / 2015, 07:30

"Ve společnosti, kde chybí důvěra k médiím, lidé nakonec přestávají důvěřovat jakýmkoliv úředním informacím,"

Moskva 11. listopadu (ČTK) - Ruská policie oznámila, že vypátrala a zadržela autory falešného úředního varování před chystaným útokem sebevražedných atentátníků v Rusku. Tyto zprávy se v posledních 24 hodinách lavinovitě šířily sociálními sítěmi a krátkými textovými zprávami na mobilní telefony. Nezastavilo je ani úřední dementi a vysvětlení, že jde o falešný poplach, který má šířit paniku.

"Policie zjistila totožnost mnoha lidí, kteří na síti nejaktivněji rozšiřovali informace na dané téma. V brzké době budou podrobeni výslechu, jaké měli cíle a úkoly při šíření podobných zpráv," uvedla mluvčí ministerstva vnitra.

"Vážení rodiče! Laskavě vezměte na vědomí, že podle informací ministerstva vnitra bylo do Ruska vysláno 18 sebevražedných atentátníků. O nejbližším víkendu je možný teroristický útok ve velkých obchodních centrech. Varujte své blízké a známé," pravilo se v poplašné zprávě, z které citovala ruská mutace britské stanice BBC.

Tyto zprávy se zprvu objevily v autonomním Tatarstánu, jehož správním střediskem je Kazaň, a postupně se rozšířily po celé zemi. Lišilo se jen místo, kde mají atentátníci udeřit.

K věrohodnosti těchto varování zřejmě přispěla i prohlášení organizace Islámský stát (IS) a sítě Al-Káida, vyhlašující Rusku svatou válku v odvetě za nálety ruského letectva v Sýrii.

Rusko v posledních letech zažilo velké teroristické útoky s desítkami obětí na životech, včetně výbuchů sebevražedných atentátnic v moskevském metru či sebevražedného atentátníka na moskevském letišti Domodědovo.

I ruské úřady připouštějí, že příčinou zkázy ruského civilního letounu, který se 31. října zřítil na Sinaji s 224 lidmi na palubě, byl zřejmě teroristický útok.

Panika se podle BBC mohla rozšířit do Moskvy i kvůli tomu, že náčelník moskevské policie Anatolij Jakunin "vzhledem k hrozbě extremistů" oznámil posílení bezpečnostních opatření na sídlištích, v průmyslových zónách, na tržnicích, v metru a městské dopravě vůbec.

Problém lze vnímat i v širších souvislostech. "Ve společnosti, kde chybí důvěra k médiím, lidé nakonec přestávají důvěřovat jakýmkoliv úředním informacím," míní expert na tajné služby Andrej Soldatov. "Je to jako v Sovětském svazu na konci 80. let, kdy pověsti byly hlavním zdrojem informací o všem. A v éře sociálních sítích se vše zdesateronásobuje," dodal. Za těchto podmínek nelze podle něj šíření fám zastavit, dementi se chápe jako potvrzení spiklenecké teorie.

Loni v prosinci se sociálními sítěmi šířila fáma, že se největší ruská spořitelna chystá následující den zablokovat platební karty, a tak lidé ve spěchu vybírali hotovost.

Už roky kolují po sítích výstrahy, že kina, bankomaty či městská doprava jsou plné nastražených jehel s virem HIV. Tyto výstrahy obvykle obsahují také upozornění, že zločinci opatřili infikovanou jehlu škodolibou zprávou "Právě jste se nakazili AIDS!"

Letošní novinkou se v některých městech, od Astrachaně po Ťumeň, staly fámy o maniakovi, který odřezává dívkám hlavu.

Avšak v případě skutečné bandy zločinců vraždících řidiče na silnicích okolo Moskvy, přezdívané podle počítačové hry "gang GTA", také nejprve kolovaly fámy, které úřady dlouho nijak nekomentovaly. Ovšem jen do doby, než došlo na polapení zločinců, kteří mají podle tisku na svědomí nejméně deset obětí.

Zdroj: ČTK

Tagy článku