Ruskému prezidentovi dochází s USA trpělivost: Proti IS zaútočíme sami, i bez vás

Ruskému prezidentovi dochází s USA trpělivost: Proti IS zaútočíme sami, i bez vás
Autor fotografie: Alex Beltyukov, pod licencí CC BY-SA 3.0|Popisek: Sukhoi Su-30SM
24 / 09 / 2015, 18:30

Pokud USA odmítnou návrh Ruska, aby společně se syrskou armádou zaútočili proti islámskému státu, Putin nařídí jednostranné nálety proti IS.

S odvoláním na dva zdroje, které jsou seznámeny s celou situací, to uvedl server businessinsider.com.

Rusko zvýšilo svoji vojenskou přítomnost v Sýrii i dodávky zbraní pro syrskou armádu dlouholetého ruského spojence prezidenta Bašára Asada. Putin tvrdí, že chce pomoci chránit Sýrii a zabránit zhoršení situace v celém regionu. Rusko Sýrii dodalo kromě stíhacích letadel i bezpilotní stroje, tanky a vrtulníky. Podle ruských zdrojů je v Sýrii na 1700 ruských specialistů. Syrská armáda už nasadila ruské stíhačky do bojů v severní provincii Halab, kde se snaží osvobodit vojenskou základnu. Letadla dorazila spolu s další ruskou výzbrojí do Sýrie teprve nedávno.

Ruská iniciativa se nelíbí některým západním zemím, které by nejraději Asada svrhly. Ruský diplomatický zdroj uvedl pro agenturu Reuters, že Moskva přesto vidí svoji rostoucí šanci dosáhnout mezinárodní dohody o boji proti terorismu v Sýrii s cílem ukončit krizi, která se táhne už pátým rokem.

Postup Ruska znepokojuje některé západní státy, především Francii a Velkou Británii a znepokojen je i šéf NATO Jens Stoltenberg. (Zdroj: zpravy.aktualne.cz).

Podle zdroje deníku Bloomberg je už Putin "frustrovaný z neustálého váhání USA a je připraven reagovat v Sýrii samostatně", i bez podpory americké armády.

Navíc USA blokují návrh Ruska zařadit islámský stát do sankčního seznamu Rady bezpečnosti OSN jako samostatnou radikální skupinu. Pro agenturu RIA Novosti to uvedl Ilja Rogačov z ruského ministerstva zahraničních věcí a dodal: "Naše návrhy pod různými záminkami soustavně blokují západní členové Rady bezpečnosti, především USA." Zdroj: cz.sputniknews.com)

Doposud nebyl proveden jediný nálet proti žádnému ze šedesáti výcvikových táborů islámských radikálů. Přitom každý měsíc opustí tyto tábory až tisíc vycvičených bojovníků IS pro boj v západní Evropě.Úmysl nebo "přehmat"?

Na videu WarLeaks z 19. září jsou záběry o ofenzivě v Sýrii:

Foto: Sukhoi Su-30SM inflight, Alex Beltyukov - //russianplanes.net/id145423, pod licencí CC BY-SA 3.0Russian Air Force Su-30SM

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.