Rusko a Krym? A co Velká Británie a Falklandy? Schyluje se k válečnému konfliktu?

Rusko a Krym? A co Velká Británie a Falklandy? Schyluje se k válečnému konfliktu?
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
03 / 04 / 2015, 11:00

Ruský tisk srovnává - obyvatelé Krymu se svobodně rozhodli, že chtějí být součástí Ruska. Ale na Falklandách jde Velké Británii jenom o zemní plyn, proto chce vyštípat Argentinu.

Spor mezi Argentinou a Velkou Británií o Falklandy (Malvíny) se rozhořel nanovo a s ještě větší intenzitou. V těsné blízkosti Falkland se totiž našla ložiska zemního plynu a ropy. A to je pravý důvod, proč se chystá Velká Británie na případnou válku s Argentinou. Londýn totiž oznámil, že okamžitě posiluje obranu ostrovů a zvyšuje vojenské výdaje o téměř 7 miliard korun (zdroj: rozhlas.cz)

Falklandy (Malvíny) jsou zámořské území Velké Británie. Leží na jižní polokouli v Atlantském oceánu asi 500 km východně od pobřeží Argentiny.

Britské společnosti Premier Oil Plc a Falkland Oil and Gas Ltd objevily natolik významná ložiska, že se Argentina tento týden obrátila na OSN, aby mezinárodní organizace zasáhla proti Velké Británii.

Argentina totiž tvrdí, že Falklandské ostrovy jsou na jejím svrchovaném území. Británie se zase odvolává na výsledky referenda z roku 2013, ve kterém 99,8 procent obyvatel ostrovů chce zůstat britským zámořským územím.  

V únoru 2010 Argentina protestovala proti těžebnímu průzkumu v oblasti souostroví, nedávné průzkumy ukazují, že se v oblasti nachází až 60 miliard barelů ropy. Stanovisko Argentiny podpořily i další jihoamerické státy. Ve dnech 10. – 11. března 2013 proběhlo na Falklandách referendum s účastí 92%. Většina 99,8% hlasujících se vyslovila pro setrvání Falkland jako Britského antarktického území.(zdroj: wikipedia)

A ruský tisk upozorňuje, že zatímco západní politici, včetně britského ministra zahraničí Philipa Hammonda, odsuzují demokratické sjednocení Krymu s Ruskem jako "ilegální připojení", měli by se spíše zamyslet, zda nemá připojení Krymu k Rusku větší legitimitu, než připojení Falkland k Británii. (zdroj: sputniknews.com)

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace