Rusko chce dvanáct nových jaderných křižníků

Rusko chce dvanáct nových jaderných křižníků
Autor: YouTube|Popisek: Představa křižníku Leader
10 / 05 / 2015, 09:00

USA, Rusko a Francie jsou jediné státy provozující hladinové lodě s jaderným pohonem. Pokud Rusko svůj ambiciózní plán splní, bude se jeho loďstvo rovnat tomu americkému.

Konstrukční kancelář Severnoje ze Sankt Peterburgu dostalo koncem roku 2014 zadání od admirality na zcela nový křižník třídy Leader pro Severní a Pacifickou flotilu. První jednotka této nové třídy by se měla zařadit do služby nejdříve v letech 2023-2025.

Křižníky Leader budou ve dvou verzích, jedna s jaderným pohonem a druhá s plynovými turbínami. Bude se jednat o největší vojenskou loď postavenou v Rusku po kolapsu SSSR.

Ruský leader

Známý server Janes o plánech Ruska postavit informoval o plánech Ruska postavit konkurenci lodí US Ticoderoga a Arleigh Burke již v 90.letech minulého stoleté, ale projekty byly zastaveny kvůli nedostatku peněz, mělo se jednat vlastně o Stealth upgrade třídy křižníků Slava.

U křižníků Leader se předpokládá rychlost 30 uzlů, schopnost udeřit na pozemní, letecké a námořní cíle, výzbroj se bude skládat z raket, krátkého, středního a dlouhého doletu, dělové výzbroje. Helipad pro dva vrtulníky a samozřejmě bude postaven s využitím technologií Stealth. 

Podle ruského ministerstva obrany bude Leader vybaven systémem Caliber a protiletadlovým S-500 Prometey, který by měl být výkonnější než americký systém Aegis.

Nový křižník bude určen výlučně pro potřeby ruského námořnictva.

Kancelář Severnoje má velké zkušenosti s projekcí velkých lodí – v době SSSR projektovala lodě třídy Kirov, Project 1164 Atlant (křižník Moskva) nebo lodě pro export do Číny.

Zdroj: Defense Update, GlobalSecurity.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace