Rusko chřestí zbraněmi nad Barentsovým mořem

Rusko chřestí zbraněmi nad Barentsovým mořem
Autor fotografie: Wikipedie, volné dílo|Popisek: MiG-31BM
26 / 02 / 2015, 14:15

Migy 31 z ruského centrálního vojenského okruhu trénují nad Barentsovým mořem zásah proti raketovému útoku nepřítele. Informace o cvičení sdělilo dnes ruské ministerstvo obrany.

„Taktické cvičení posádek a personálu stíhačů Mig-31 probíhá v Permském regionu, z letecké základny Sokol. V příštích dnech se přesunou dvě letky letadel na letiště Monchegorsk v Murmanské oblasti, což znamená let v délce asi 1 500 kilometrů. Lety proti „nepřátelským“ raketám a letadlům budou probíhat odsud,“ prohlásilo ruské ministerstvo obrany.

Ministerstvo oznámilo, že cvičení pilotů a pozemního personálu probíhat do 6. března.

Podle ministra obrany Sergeje Šojgu, Rusko nevylučuje možnost obrany národních zájmů v Arktidě vojenskými prostředky, což je i jednou z priorit ruských národních zájmů popsaných v revidované vojenské doktríně z prosince 2014.

Nasazený letoun Mig-31(NATO kód Foxhound) je dvoumístný stroj z počátku sedmdesátých let určený pro vybojování vzdušné převahy. Těžký dvoumotorový hornoplošník má ve své konstrukci výrazné zastoupení hliníkových a titanových slitin, každý člen posádky sedí ve vlastní hermetické kabině na vystřelovacím sedadle.

Mig-31 je schopný dosáhnout rychlosti až 3 000 km/h ve výšce 17 500 metrů, dolet stíhače v nadzvukovém režimu je 2 135 km. Jeho rychlost z něj činí po vyřazení amerických SR-71 do důchodu nejrychlejší sériově vyráběné letadlo ve službě. Je zároveň jedním z mála stíhačů, schopných likvidovat nízkoletící řízené střely. Letka o čtyřech strojích se vzájemnou výměnou dat je schopná ovládnout až 1 000 kilometrů vzdušného prostoru.

Verze Mig-31M nese osm střel dlouhého doletu R-33 nebo R-77PD, kanon je šestihlavňový o ráži 23 mm.

Zdroj: Sputnik International, Wikipedie, palba.cz

Psali jsme také:

Rusko opravuje svoje jaderná monstra

Nejrychlejší ponorka světa je - která vlastně?

Z válečné lodi třídy Mistral vyrobené ve Francii pro Rusko ukradeno klíčové vybavení!

Ruské válečné lodě v kanálu La Manche mezi Anglií a Francií

Tagy článku