Rusko dnes čeká Putinova inaugurace - a možná i nový premiér

Rusko dnes čeká Putinova inaugurace - a možná i nový premiér
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Vladimir Putin
07 / 05 / 2018, 08:00

Vladimir Putin dnes počtvrté v Kremlu pronese 33 slov prezidentské přísahy a převezme nejvyšší úřad. V čele země, které fakticky vládne - ať jako prezident či šéf vlády - již 18 let, má zůstat přinejmenším do roku 2024. Hlavní otázka nadcházejícího dne, přinejmenším podle ruských médií, ale zní, koho si staronový prezident vybere za šéfa nové vlády.

S prezidentovou inaugurací se totiž podle ústavy pojí i odstoupení vlády. V čele té dosavadní stál šest let, tedy po celý Putinův mandát, premiér Dmitrij Medveděv. Žádné oficiální informace, zda Medveděv zůstane, anebo jej vystřídá někdo jiný, k dispozici nejsou. "Pokud jde o architekturu (vlády), tak víte, že takové kádrové a 'architektonické' otázky nikdy neohlašujeme předem," řekl novinářům před pár dny Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Ruští poslanci podle zdroje agentury Interfax předpokládají, že hned po Putinově inauguraci by mohli dostat prezidentův návrh na šéfa vlády, aby jej mohli následující den, na úterním zasedání Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu), posoudit. O takové variantě příštích událostí již hovořil také předseda dumy Vjačeslav Volodin. Vládní strana Jednotné Rusko, které má v parlamentu většinu, mezitím ujistila, že prezidentův návrh sněmovna nepochybně podpoří.

Nejde jen o premiéra, ale i o to, zda vláda získá od šéfa státu i mandát pustit se do potřebných reforem. "U každého politika se vyskytuje veliké pokušení nedotýkat se systému, který sice špatně a neefektivně, ale přeci jen funguje," napsal o Putinově dilematu internetový list Gazeta.ru.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.