Rusko je silnější než Evropa, představuje hrozbu, prohlásil poradce amerického ministra zahraničí

Rusko je silnější než Evropa, představuje hrozbu, prohlásil poradce amerického ministra zahraničí
20 / 11 / 2017, 09:00

Poradce amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona Brian Hook řekl, že ruská vojenská síla zastiňuje tu evropskou.

Podle Hooka, který je současně ředitelem odboru strategického plánování na ministerstvu zahraničí, představuje Rusko reálnou hrozbu od Baltického moře až k Černému moři. Hook poukázal na rozsáhlé ruské vojenské cvičení u svých hranic, které mají prokazovat jeho ,,hrozivé" záměry.

psali jsme: Moskva obvinila NATO, že hromadí vojska u hranic s Ruskem

,,Hrozba západní kolektivní bezpečnosti, kterou Rusko ztělesňuje, je jasná a my ji na obou stranách Atlantiku nemůžeme ignorovat," uvedl Hook. Poradce amerického ministra zahraničí poukázal na to, že na rozdíl od od Sovětského svazu však Rusko v současné době postrádá ideologickou souvislost či zdůvodnění svých akcí. Co je však horší: podle Hooka jde nyní vojenské rozestavení jednotek v Evropě ve prospěch Ruska.

Hrozbu vojenského zasahování ze strany Ruska vidí Hook hlavně v plánované modernizaci svých ozbrojených sil, pravdielných vojenských cvičení, přičemž zmínil velké vojenské cvičení s Běloruskem Západ 2017.  Jako příklad další agrese či expanze uvedl Hook i ruské vojenské angažmá v Gruzii v roce 2008. Rusko tehdy argumentovalo tím, že vojensky zasáhlo v momentě, kdy gruzínské jednotky zaútočily civilisty a ruské členy mírových jednotek v Jižní Osetii.

psali jsme: Stříbrná kulka na Armatu. NATO vyvíjí zbraň schopnou zničit ruskou tankovou chloubu

Poradce amerického ministra zahraničí zmínil, že navzdory těmto faktorům, které mají dokazovat podle něho ruskou agresi, je zde stále prostor pro spolupráci mezi USA a Ruskem, jež se týká problematiky Severní Koreje, Sýrie či vleklého konfliktu na Ukrajině.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.