Rusko: Konfrontační politika NATO je nebezpečná pro celou Evropu

Rusko: Konfrontační politika NATO je nebezpečná pro celou Evropu
14 / 07 / 2016, 10:45

Ruský velvyslanec při NATO včera kolegům z aliančních zemí předložil ruský návrh na zvýšení bezpečnosti ve vzdušném prostoru nad Baltským mořem.

Brusel (zpravodaj ČTK) - Po včerejším jednání Rady NATO-Rusko to novinářům řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg s tím, že spojenci nyní budou návrh studovat. Poznamenal přitom, že obě strany mají i nadále odlišný pohled na ukrajinskou krizi.

Aliance dlouhodobě žádá Rusko o vyšší předvídatelnost a bezpečnější chování ruských vojenských pilotů, kteří v mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltem v minulých měsících opakovaně létali bez zapnutých odpovídačů nebo se velmi těsně přibližovali k vojenských plavidlům zemí aliance.

Blízké setkání mezi americkým RC-135 a ruským SU-27 nad Baltem

Rusko i NATO uvítaly návrh Finska, které není členem Severoatlantické aliance, na povinné používání transpondérů u vojenských letadel. Tyto přístroje, známé i jako odpovídače, umožňují například civilnímu řízení leteckého provozu identifikovat letouny, a tím předcházet nebezpečným situacím. Ruský ambasador u NATO Alexander Gruško podle agentury TASS řekl, že Moskva je připravena v této záležitosti s aliancí jednat. Návrh Helsinek ocenil i ruský prezident Vladimir Putin.

Lety ruských vojenských strojů bez zapnutých odpovídačů jsou ale podle generálního tajemníka NATO jen jednou částí diskuse. "Základem je bezpečné chování, létání bezpečným a profesionálním způsobem," poznamenal generální tajemník aliance.

Gruško řekl, že cesta ke stabilizaci v Evropě nespočívá v kosmetických úpravách důvěry. Alianci kritizoval za to, že v Evropě vytváří novou realitu, což podkopává vojenskou bezpečnost. Vysvětlil to počínáním NATO v Polsku a Pobaltí, kde chce aliance posílit vojenskou přítomnost. To podle Gruška jen vyvolává vojenský tlak na Moskvu a vzájemné vztahy mezi zmíněnými státy to přenáší do vojenské roviny.

"Nebezpečím je ve skutečnosti konfrontační politika NATO vystavěná na mytické hrozbě z Ruska a na vojenských přípravách na našich hranicích," řekl Gruško.

Jens Stoltenberg: "NATO nevyhledává konfrontaci a nepřeje si novou studenou válku" 

Tématem  rozhovorů byla i situace v Afghánistánu a na Ukrajině. "Spojenci a Rusko mají zásadní a trvalé neshody v otázce (ukrajinské) krize," poznamenal generální tajemník aliance. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.