Putin: Letadlo zničil IS, zostříme letecké útoky v Sýrii

Putin: Letadlo zničil IS, zostříme letecké útoky v Sýrii
Popisek: Ruské bezpečnostní služby potvrdily, že letadlo na Sinaji sestřelili teroristé z IS
17 / 11 / 2015, 10:45

Ruské bezpečnostní služby dnes oficiálně potvrdily, že pád dopravního letadla minulý měsíc na Sinaji způsobili teroristé z Islámského státu. Prezident Putin slíbil najít a potrestat ty, kdo stojí za touto tragédií.

O tom, že za havárii Airbusu, na jehož palubě zemřelo 224 lidí, způsobil IS, byly již dávno přesvědčeny tajné služby Velké Británie a USA. Rusko s oficiálním verdiktem dosud váhalo. Nyní však i ruské bezpečnostní složky oficiálně potvrdili, že se jednalo o záměrný teroristický čin. V troskách letadla byly nalezeny "stopy zahraničních výbušnin" , řekl šéf FSB Alexander Bortnikov ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. 

Putin přislíbil, že "najde a potrestá" ty, kdo stojí za útokem přes Sinajském poloostrově. Podle něj letadlo sestřelila pobočka takzvaného Islámského státu. Téměř všichni mrtví na palubě byli Rusové. IS se k letecké tragédii přihlásil s tím, že jde o odvetu za vojenskou intervenci Ruska v Sýrii.

Podle ruského prezidenta teď bude Rusko "pronásledovat" všechny odpovědné osoby.

"Budeme je hledat všude, kde se mohou skrývat. Najdeme je na každém koutě naší planety a potrestáme je."

Putin také prohlásil, že ruské nálety na pozice IS v Sýrii budou naopak o to intenzivnější, "aby zločinci pochopili, že odplata je nevyhnutelná".

V prohlášení na webových stránkách Kremlu se uvádí, že bomba na palubě letadla odpovídá až 1 kilogramu trinitrotoluénu. Výbušnina způsobila roztříštění letadla ve vzduchu a vysvětluje to také velký rozptyl kusů trupu.

Zdroj: BBC

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.