Rusko lhalo, že Ukrajinu nenapadne, nyní opět lže okolo možného výbuchu špinavé bomby na Ukrajině

Rusko lhalo, že Ukrajinu nenapadne, nyní opět lže okolo možného výbuchu špinavé bomby na Ukrajině
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
26 / 10 / 2022, 14:00

Vzhledem k tomu, že Rusko lže vlastně neustále, je jasné, že Ukrajina použití špinavé jaderné bomby neplánuje. Litevský ministr zahraničních věcí Gabrielius Landsbergis vyhodnotil, že obvinění Ruska, že Ukrajina plánuje použít „špinavou bombu“, je třeba brát vážně. Lži Ruska, které prohrává válku, mohou napovídat, že Rusko bude situaci ještě více eskalovat.

Aktuální situace a prohlášení Lavrova jsou velmi podobné ruským prohlášením učiněným před 24. únorem, tedy před invazí na Ukrajinu. Pokud si vzpomínáte, tak ve stejné době byly také nepravdivé informace o údajné existenci chemických závodů na Ukrajině. Mysleli jsme si, že je to jen kampaň ruských lží, ale vidíme, jak to skončilo, řekl Landsbergis v rozhovoru pro rozhlas veřejnoprávní stanice LRT.

S informacemi přicházejícími z Ruska o údajném záměru Ukrajiny použít ,,špinavou bombu" by se nyní podle ministra mělo zacházet velmi vážně, chování Ruska je úplně stejné jako na jaře letošního roku.

Podle šéfa litevské diplomacie může válku prohrávající Rusko situaci ještě eskalovat.

„Věřím, že navzdory telefonátům ruského ministra obrany Sergeje Šojgua (jeho protějškům v některých zemích NATO) musíme být připraveni na možnou eskalaci,“ řekl Landsbergis. Jak dodal, „naše odpověď by měla být jedna – ještě více pomoci Ukrajině“.

Ukrajinský ministr obrany Oleksandr Reznikov prohlásil, že ruská obvinění o ,,špinavé bombě" jsou nepravdivá a jsou součástí ,,ruského jaderného vydírání". Zdůraznil, že Ukrajina je otevřená přijetí mise mezinárodních pozorovatelů.

V reakci na Šojguovy kroky vydali šéfové ministerstev zahraničí Francie, Velké Británie a USA společné prohlášení, ve kterém znovu potvrdili svou podporu suverenitě Ukrajiny tváří v tvář ruské agresi a odmítli „otevřeně falešná obvinění Moskvy“, že Ukrajina zamýšlí provokovat pomocí použití „špinavé bomby“ na svém vlastním území.

Zdroj: tvp.info

 

Tagy článku