Autor fotografie: „Russian Air Force Tupolev Tu-22M3 Beltyukov“ od Alex Beltyukov – http://russianplanes.net/EN/ID56447. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons|Popisek: Tu-22
Tato slova vyřkl ruský diplomat Michail Uljanov, vedoucí odboru nešíření a kontroly zbraní na ruském ministerstvu zahraničí.
Byla to reakce na šéfa ukrajinské diplomacie Pavla Klimkina, který řekl, že umístění jaderných zbraní na Krym by bylo vážné porušení mezinárodních závazků Ruska a tedy i smlouvy o nešíření jaderných zbraní.
"Rusko má bezvýhradné právo rozmisťovat, pokud to potřebuje, své jaderné zbraně na jakémkoliv místě svého území, tedy včetně Krymského poloostrova," řekl agentuře RIA Uljanov.
Znepokojení nad možností umístění jaderných zbraní na Krymu vyjádřila také americká diplomacie.
Rusko zatím oznámilo pouze úmysl převelet na Krym bombardéry Tu-22M3, což jsou těžké nadzvukové stroje schopné nést rakety s jadernými hlavicemi. Dále pak raketové systémy Iskander K a M.
Proč může Rusko rozmisťovat útočné systémy na Krymu a Ukrajina nemůže zavést obranný systém?
V souvislosti s umístěním nosičů jaderných zbraní na Krymu reagovala Ukrajina slovy Oleksandra Turčynova o tom, že by bylo vhodné území Ukrajiny přikrýt protiraketovým deštníkem.
Reakce Moskvy byla bouřlivá a nešetřila silnými slovy.
„Pokud se Ukrajina chystá rozmístit na svém území prvky americké protiraketové obrany, tak to lze vnímat jedině negativně. Protože to bude představovat ohrožení Ruska, což nevyhnutelně povede k tomu, že Rusko přijme odvetná opatření, aby zajistilo vlastní bezpečnost,” varoval mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.
Zdroj: Reuters, RIA Novosti, Novinky.cz