Rusko má právo rozmístit jaderné zbraně na Krymu

Rusko má právo rozmístit jaderné zbraně na Krymu
Autor fotografie: „Russian Air Force Tupolev Tu-22M3 Beltyukov“ od Alex Beltyukov – http://russianplanes.net/EN/ID56447. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons|Popisek: Tu-22
01 / 06 / 2015, 13:00

Tato slova vyřkl ruský diplomat Michail Uljanov, vedoucí odboru nešíření a kontroly zbraní na ruském ministerstvu zahraničí.

Byla to reakce na šéfa ukrajinské diplomacie Pavla Klimkina, který řekl, že umístění jaderných zbraní na Krym by bylo vážné porušení mezinárodních závazků Ruska a tedy i smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

"Rusko má bezvýhradné právo rozmisťovat, pokud to potřebuje, své jaderné zbraně na jakémkoliv místě svého území, tedy včetně Krymského poloostrova," řekl agentuře RIA Uljanov.

Znepokojení nad možností umístění jaderných zbraní na Krymu vyjádřila také americká diplomacie.

Rusko zatím oznámilo pouze úmysl převelet na Krym bombardéry Tu-22M3, což jsou těžké nadzvukové stroje schopné nést rakety s jadernými hlavicemi. Dále pak raketové systémy Iskander K a M.

Proč může Rusko rozmisťovat útočné systémy na Krymu a Ukrajina nemůže zavést obranný systém?

V souvislosti s umístěním nosičů jaderných zbraní na Krymu reagovala Ukrajina slovy Oleksandra Turčynova o tom, že by bylo vhodné území Ukrajiny přikrýt protiraketovým deštníkem

Reakce Moskvy byla bouřlivá a nešetřila silnými slovy.

„Pokud se Ukrajina chystá rozmístit na svém území prvky americké protiraketové obrany, tak to lze vnímat jedině negativně. Protože to bude představovat ohrožení Ruska, což nevyhnutelně povede k tomu, že Rusko přijme odvetná opatření, aby zajistilo vlastní bezpečnost,” varoval mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Zdroj: Reuters, RIA Novosti, Novinky.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace