Analýza: Rusko může na Ukrajině vyhrát, ale je schopno ji ovládnout?

Analýza: Rusko může na Ukrajině vyhrát, ale je schopno ji ovládnout?
Autor fotografie: Ministry of Defense of Ukraine / Flickr|Popisek: Válka na Ukrajině
17 / 05 / 2024, 06:00

V každém ozbrojeném konfliktu je sice jedna věc dobýt území nepřítele, ale již může být náročnější prostor následně plně ovládnout. Právě Rusové se svými zkušenostmi z druhé světové války by to měli vědět velmi dobře.

Situace na frontě se pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře. Po neúspěšné letní protiofenzivě, kdy Kyjev nedosáhl téměř žádných územních zisků, převzali iniciativu Rusové. Ti zpočátku útočili především v okolí Avdijivky a za cenu velmi vysokých ztrát ji na konci roku 2023 dobyli. Strategická iniciativa přešla naplno do rukou Moskvy, která již několik měsíců testuje obranu Ukrajiny. Kyjev čelí nedostatku lidských i materiálních zdrojů, což bylo umocněno dlouhou pauzou od americké pomoci, jež byla obnovena teprve před několika dny. 

 

Situace na Ukrajině 

Rusové plně využívají převahu v lidských i materiálních zdrojích. S největší pravděpodobností sami trpí nedostatkem moderních prostředků, především obrněných vozidel a řízených raket, ale vzhledem k pozičnímu boji, který na frontě probíhá, naprosto běžně používají zastaralá vozidla stále schopná alespoň částečně plnit svou roli. K vidění jsou tak velmi staré T-64 nebo třeba nemodernizované a velmi málo pancéřované BMP-1 nebo BMP-2. Rusové čerstvě útočí směr Charkov, čímž nepřímo ohrožují samotný Kyjev, tvrdé boje probíhají u Bachmutu, Vuhledaru, Robotyne a v údolí řeky Mokri Jaly. 

Již několik týdnů se připouští, že by Ukrajina mohla být poražena. Rusové stále disponují velkým množstvím lidských zdrojů a zřejmě i techniky, byť třeba v poslední době stále častěji používají lehká nebojová vozidla, což by mohlo naznačovat, že i oni už jsou s rezervami na dně. V každém případě Moskva rozmělňuje síly Ukrajiny, která svým způsobem neví, kam má dřív skočit. Jestliže už v době bojů o Avdijivku se spekulovalo o tom, že Kyjevu dochází lidské zdroje, což koneckonců potvrzuje nový zákon o mobilizaci, současná taktika Kremlu může skutečně způsobit ukrajinský kolaps. Proražení fronty by mohlo být fatální, protože je zde i otázka morálky samotných Ukrajinců. 

Možnost vítězství Moskvy na Ukrajině není nereálná. Zcela zásadní otázka ovšem zní, co by se dělo následně. Ovládat dobyté území může být mnohem těžší než samotný akt agrese. Právě Rusové by si této skutečnosti měli být vědomi. V období bitvy u Kurska v roce 1943 za druhé světové války operoval v týlu německých okupantů až jeden milion partyzánů. O jejich vlivu na výsledek války se hovoří velmi málo, ale jejich činnost zcela zásadním způsobem narušovala zásobování Wehrmachtu na frontě. Útočili na železnici, zásobovací kolony, neváhali napadnout menší nacistické vojenské útvary a navíc vázali značné množství jednotek, které nemohly na frontu a snažili se partyzánské skupiny neúspěšně zlikvidovat. 

Ukrajinská armáda

Již teď je známo, že ukrajinský odboj na Rusy dobytých územích je poměrně dost aktivní. Armáda Ukrajiny dostává zřejmě pravidelné informace o dislokaci a pohybech agresora. Ruští vojáci jsou vražděni a probleskli zprávy třeba o otrávených dortech, které okupanti dostali. Navíc je historicky známo, jaký Ukrajinci dovedou klást odpor dlouhodobě. Banderovci byli schopni bojovat se sovětskými ozbrojenými složkami až do padesátých let po druhé světové válce. Vzhledem k nenávisti, jakou k Rusům Ukrajinci pociťují, se dá v případě pádu Kyjeva očekávat to samé. 

 

Sporná budoucnost Ukrajiny 

 

Server 1945 se v jednom ze svých článků této problematice věnuje a naznačuje možnosti Kremlu při ovládnutí Ukrajiny. Hovoří o tom, že okupačním mocnostem se ve dvacátém století většinou dařilo ekonomicky využívat dobytá území a zmiňují přitom třeba Japonsko, o kterém je ale známé, že z obsazených oblastí nevytěžilo téměř nic. Server upozorňuje, že ve válce padl značný počet ukrajinských mužů a tím pádem bude málo povstalců. Opět trochu přepjatá informace, jelikož mužů nepochybně zbyde v zemi dost stejně jako v minulém století v Sovětském svazu. Server bohužel dost pravdivě předpokládá deportaci části Ukrajinců a využívání ukrajinské společnosti v policejních složkách. Navíc upozorňuje na to, že odpor na dobytých územích není zatím příliš silný. 

To je sice pravda, ale východní Ukrajina je značně vylidněná a je známo, že byla z velké části obydlena ruskojazyčným obyvatelstvem. Západní Ukrajina je na druhé straně prakticky čistě národnostně homogenní. Pravděpodobnost rozsáhlého guerillového odporu je velmi vysoká. Je možné, že část Ukrajinců by utekla na západ, ale vzhledem k historické zkušenosti by nejspíš také docházelo ke značnému vzedmutí podzemního odporu. Rusové by nepochybně měli spoustu starostí s tím, jak území ovládnout a otázka zní, zda tuto záležitost Kreml domýšlí.

 

Tagy článku