Rusko neuspělo s žádostí o společné vyšetřování otravy Skripala

Rusko neuspělo s žádostí o společné vyšetřování otravy Skripala
05 / 04 / 2018, 07:00

Rusko na dnešním zasedání výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) neuspělo s žádostí o nové, společné vyšetřování případu otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v Anglii. Mimořádnou schůzi rady v Haagu iniciovala Moskva, která důrazně popírá obvinění od britské vlády, že za útok je odpovědné Rusko, a domáhá se účasti na vyšetřování. Rusko neočekává omluvy, ale vítězství zdravého rozumu v případě otravy exšpiona Skripala, uvedl Putin. Londýn vyzval k dodržování mezinárodního práva.

Britská delegace označila návrh na společné britsko-ruské vyšetřování útoku v anglickém Salisbury za zvrhlý. "Jde o taktiku odvádění pozornosti a jenom o další dezinformaci určenou k vyhýbání se otázkám, na které ruské úřady musejí odpovědět," uvedla britská delegace.

Ruský návrh podle agentury Reuters podpořilo jen pět zemí - Alžírsko, Ázerbájdžán, Čína, Írán a Súdán. Proti jich bylo 15 a zbylých 17 se hlasování zdrželo. Česko v současnosti ve výkonné radě OPCW zastoupeno není.

Podle ruského zástupce v OPCW Alexandra Šulgina Rusko svůj návrh předložilo spolu s Íránem a Čínou. Ruský delegát západní státy obvinil, že se dnes usilovně snažily jednání výkonné rady zmařit. "Západ nestojí o reálné vyšetření případu Skripalových, protože se bojí, že se bude muset zodpovídat za pomluvu," citovala Šulgina agentura TASS. Západní státy se prý na zasedání "snížily k pomlouvačným útokům, na které muselo Rusko tvrdě odpovědět".

Před měsícem někdo v Salisbury nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok otrávil Skripala a jeho dceru. Londýn je přesvědčen, že za útokem je Rusko, což Moskva odmítá.

Rusko neočekává omluvy, ale vítězství zdravého rozumu v případě Skripalovy otravy. Podle agentury TASS to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Británii a její spojence Putin vyzval k dodržování mezinárodního práva a k ukončení diplomatické krize.

"Očekáváme, že zdravý rozum konečně zvítězí a že mezinárodním vztahům se přestanou způsobovat takové škody, jaké v poslední době pozorujeme. Týká se to nejen útoku na Skripala, ale i dalších aspektů mezinárodních vztahů," uvedl Putin na tiskové konferenci v Ankaře.

Kvůli kauze se dnes v Haagu sešli za zavřenými dveřmi diplomaté z 41 zemí (včetně Británie a Ruska) zastoupených ve výkonné radě OPCW. Výsledky zkoumání vzorků látky použité k útoku očekává OPWC příští týden. Závěry z těchto testů prováděných v laboratořích několika zemí pak organizace předá Británii, která slíbila, že je dá k dispozici dalším zemím.

Skripal a jeho dcera Julija byli 4. března nalezeni v jihoanglickém Salisbury v bezvědomí na veřejné lavičce. Británie tvrdí, že oba byli otráveni nervově parakytickou látkou novičok, která byla vyvinuta v Rusku, respektive v někdejším Sovětském svazu. Skripal byl v minulosti příslušníkem ruské vojenské rozvědky, později však začal spolupracovat s britskou tajnou službou.

Podle šéfa ruské rozvědky je ptok na Skripala provokací

Otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala nervově paralytickou látkou v Británii byla provokací amerických a britských tajných služeb. Řekl to dnes šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin. Chování Washingtonu vůči Moskvě podle něj znamená, že je možné začít hovořit o návratu období studené války. Kreml Británii vyzval k omluvě za obvinění, že za útokem stojí Rusko.

"Dokonce i v kauze Skripala, což je bizarní provokace neuměle vymyšlená americkými a britskými bezpečnostními službami, některé evropské vlády nenásledují slepě Londýn a Washington, ale místo toho chtějí důkladné objasnění toho, co se stalo," prohlásil ředitel Služby vnější rozvědky (SVR) Naryškin.

Naryškin v souvislosti s kauzou rovněž hovořil o možném návratu dob studené války. "Washington se upnul na boj proti neexistující takzvané ruské hrozbě. To dosáhlo takových rozměrů a nabylo takových absurdních rysů, že je možné hovořit o návratu temných dob studené války," řekl podle agentury Reuters Naryškin na bezpečnostní konferenci v Moskvě.

Naryškin podle agentury Interfax obvinil Západ, že je připraven znovu postavit železnou oponu. Podle něj je třeba zabránit tomu, aby se situace vyvinula v novou "karibskou krizi". Poukázal tak na situaci z roku 1962, kdy se svět ocitl na pokraji jaderného konfliktu. Sovětský svaz tehdy odpověděl na umístění amerických raket v Turecku rozmístěním svých raket středního doletu na Kubě.

Spojené státy a některé evropské země si podle Naryškina nechtějí připustit, že jejich vliv slábne a uchylují se k diktátu. USA a Británie podle něj v kauze Skripal vyvíjejí nátlak na své spojence v NATO.

"Mezinárodní společenství by se mělo vrátit k normálnímu dialogu, který není založen na egoistických vizích jednotlivých stran, ale na skutečných hodnotách, které sdílí všichni ti, kteří respektují mezinárodní normy," dodal šéf SVR.

Skripal byl se svou dcerou napaden 4. března v jihoanglickém městě Salisbury. Britští experti tvrdí, že útok byl spáchán nervově paralytickou látkou novičok vyvinutou Ruskem, respektive Sovětským svazem. Britská vláda je přesvědčená, že za akci je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko, což ale Kreml důrazně odmítá.

Aféra vedla k rozsáhlému diplomatickému konfliktu mezi Ruskem a západními zeměmi včetně Česka; obě strany si vzájemně vypověděly desítky diplomatů.

Kreml Británii vyzval k omluvě poté, co britská laboratoř v anglickém Porton Downu na základě analýzy látky použité proti Skripalovi v úterý připustila, že není s to prokázat, že armádní nervově paralytická látka novičok byla vyrobena v Rusku.

 

"Jejich teorie se v žádném případě nepotvrdila, protože je nemožné ji potvrdit," prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, kterého citovaly agentury v noci na dnešek. Britský ministr zahraničí Boris Johnson a premiérka Theresa Mayová by se podle něj měli "podívat do očí" svým kolegům v Evropské unii a Rusku se omluvit.

Ředitel Centra ochrany proti zbraním hromadného ničení NATO ve Vyškově Vratislav Osvald v rozhovoru se serverem Aktuálně.cz řekl, že si netroufá určit původ útoku. "Věřím, že v Salisbury byla použita nervová látka. Netroufám si ale hodnotit, z jaké strany útok přišel. Britové mají pro své závěry nepochybně důkazy a určitě je dříve či později zveřejní. Jejich experti koneckonců působí i v našem vyškovském středisku," řekl Osvald. O vyškovském centru v souvislosti s útokem nervovou látkou hovořila Moskva. Osvald ale potvrdil, že novičok se v Československu ani v Česku nikdy nevyráběl.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace