Rusko obnovuje leteckou základnu na sporných Kurilách

Rusko obnovuje leteckou základnu na sporných Kurilách
Popisek: Výbuch vulkánu Sarychev na Kurilách v roce 2009
18 / 06 / 2016, 07:00

Rusko obnoví leteckou základnu z 2. světové války na ostrově Matua, aby si zajistilo plnou vojenskou přítomnost v regionu.

Letecká základna na ostrově má dvě vzletové dráhy z betonu s asfaltovým povrchem, každou o délce 1 200 metrů a šířce 80 metrů.

Rusko už na jaře oznámilo, že rozmístí na Kurilách jak proti-lodní systémy, tak bezpilotní prostředky. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že se bude jednat o systémy Bal a Bastion, v případě UAV o Eleron 3.

Psali jsme: Rusko rozmístí na sporných Kurilských ostrovech proti-lodní střely

Matua je neobydlený ostrov sopečného původu v blízkosti centra Kurilských ostrovů v Ochotském moři na severozápadě Tichého oceánu. Během 2. světové války zde byla japonská letecká základna střemhlavých bombardérů Aichi D3A, počet personálu základny dosahoval 8 000 mužů. Během bitvy o Kurilské ostrovy v posledních týdnech války, se posádka ostrova vzdala Sovětům bez boje.

Kurilské ostrovy jsou ohniskem sváru mezi Ruskem a Japonskem. Oba státy si kladou na tyto ostrovy nárok. Kurily mají díky své poloze veliký strategický význam. Jejich vlastník má velmi dobrou kontrolu nad Ochotským mořem, omývajícím břehy ruského kontinentálního pobřeží. Od konce 2. světové války po současnost, jsou Kurilské ostrovy pod správou Ruska. Sanfranciská mírová smlouva, kterou Japonsko v r. 1952 uzavřelo mír s většinou spojenců, nebyla Sovětským svazem podepsána.

V r. 1956 byla podepsána společná sovětsko-japonská deklarace, která ukončila válečný stav, a obě strany se zavázaly pokračovat v jednáních s cílem uzavřít mír. Poté měl Sovětský svaz navrátit Japonsku Habomajské ostrovy a ostrov Šikotan. Přestože platnost této deklarace Rusko v r. 2004 potvrdilo, není mezi oběma státy podepsána žádná mírová smlouva a status Kurilských ostrovů zůstává sporný, což je hlavní překážkou v japonsko-ruských vztazích.

Tagy článku