Rusko obvinilo USA z chemických pokusů na lidech v Gruzii

Rusko obvinilo USA z chemických pokusů na lidech v Gruzii
05 / 10 / 2018, 07:30

Vysoký ruský armádní činitel obvinil Spojené státy, že v Gruzii provozovaly tajnou laboratoř pro testování chemických preparátů na lidech. Napsala to agentura Interfax. Podle velitele ruských vojsk protichemické obrany Igora Kirillova mohlo při testech zahynout 73 gruzínských civilistů. Pentagon obvinění odmítl jako další z výmyslů ruské dezinformační kampaně.

Testy měli podle Kirillova provádět pracovníci Střediska Richarda Lugara pro výzkum veřejného zdraví, které s americkou finanční podporou působí v Tbilisi. Informace o tajných pokusech prý Rusům poskytl bývalý šéf gruzínské tajné policie Igor Giorgadze. Podle dostupných informací Giorgadze v sovětských dobách působil v kontrarozvědce KGB a od roku 1995 žije v Rusku.

Jen v prosinci 2015 při testech podle Kirillova zahynulo 24 osob, ale zkoušky na lidech prý pokračovaly. Následně údajně zemřelo dalších 49 gruzínských civilistů. Jak se Giorgadze k těmto informacím dostal, ruský generál nevysvětlil. Lugarovo středisko podle jeho tvrzení patří Gruzii jen na papíře, celý projekt financují USA.

Mluvčí Pentagonu Eric Pahon informace Kirillova označil za výmysl, který je projevem ruské dezinformační kampaně proti Západu. "Jde očividně o pokus odvrátit pozornost od neblahého ruského chování na mnoha frontách," citovala mluvčího agentura AP.

Tbiliské středisko přispívá k ochraně lidí před biologickými hrozbami, k boji proti nakažlivým chorobám a k epidemiologickému dozoru, řekl Pahon.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku