Rusko odpovídá na obavy USA z využívání základny ve Vietnamu

Rusko odpovídá na obavy USA z využívání základny ve Vietnamu
Autor: "Lineup of Tu-95 at Engels Air Base" by Dmitriy Pichugin - Russian AviaPhoto Team - http://www.airliners.net/photo/Russia---Air/Tupolev-Tu-95MS/1375562/L/. Licensed under GFDL 1.2 via Wikimedia Commons|Popisek: TU-95 ilustrační snímek
14 / 03 / 2015, 08:00

Ve středu USA požádalo Vietnam, aby neumožňovalo využívání bývalé americké základny ruským strategickým bombardérům. Ruská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat.

Základna Cam Ranh Bay byla loni využita ruskými bombardéry a tankery k výletu na ostrov Guam, což nadzvedlo amerického generála Vincenta Brookse, velitele americké armády v Tichomoří. USA ve středu vyzvaly Vietnam, aby znemožnil Rusům tento strategický bod využívat, aby Rusové nezvyšovali napětí v regionu.

Ruské ministerstvo obrany považuje tuto výzvu za divnou a matoucí od státu, který má v Pacifiku množství základen a trvale umístěné vojenské síly.

Dále Rusové uvádí, že vše proběhlo na základě dvoustranných dohod s Vietnamem a v přísném souladu s mezinárodními normami. Činnost jejich letectva nebyla namířena proti komukoliv v regionu a nebyla nebezpečím pro mír a stabilitu v Pacifiku.

Vietnamská vláda na oficiální nótu od USA zatím nereagovala.

Agentura TASS citovala ruského velvyslance v Hanoji, který řekl:“ Vietnam a Rusko jsou nezávislé suverénní státy, které nepotřebují od nikoho žádná doporučení nebo pokyny a nemají tyto požadavky v úmyslu poslouchat."

USA mají zájem Cam Ranh Bay využívat jako strategický bod proti Číně. V posledních letech jejich lodě základnu několikrát navštívily.

Zdroj:Reuters

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace