Rusko odmítlo zprávu OPCW vyvracející tvrzení Lavrova

Rusko odmítlo zprávu OPCW vyvracející tvrzení Lavrova
Popisek: Sergej Lavrov
19 / 04 / 2018, 06:30

Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí dnes odmítlo zprávu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která vyvrací tvrzení šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova o látce použité při útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v jižní Anglii.

Ministerská mluvčí Marija Zacharovová označila závěry OPCW za sporné a vyzvala organizaci, aby "skoncovala s hrou na kočku a myš".

Lavrov o víkendu v Moskvě s odvoláním na "důvěrné zdroje" prohlásil, že podle analýz provedených v laboratoři ve švýcarském Spiezu, která pracuje pro OPCW, bylo z vzorků odebraných na místě otravy zjištěno, že byla použita toxická psychoaktivní látka označovaná jako BZ. Ta se podle ministra v Sovětském svazu ani v Rusku nevyráběla a nevyrábí, zato ji produkují laboratoře v USA a západní Evropě.

OPCW dnes v Haagu vydala prohlášení, podle něhož Lavrovovo tvrzení neodpovídá skutečnosti. Látku BZ měla švýcarská laboratoř k dispozici jen ve vlastních kontrolních vzorcích, v materiálu odebraném na místě otravy Skripalových žádná taková substance nebyla.

Podiv nad tvrzením ruského ministra vyjádřila i švýcarská zástupkyně Nadine Lozanová, podle níž argumenty uváděné Lavrovem nebyly ve zprávě laboratoře ve Spiezu obsaženy. Informace byla navíc určena jen haagské centrále OPCW a podléhala utajení. Není jasné, jak se k ní ruský ministr zahraničí dostal.

Zacharovová prohlásila, že stanovisko OPCW hodnotí Moskva skepticky. Rozchází se prý "s údaji, které Rusko získalo při analýze zprávy OPCW". Okolnosti kolem látky BZ, jak jsou ve zprávě OPCW popsány, jsou prý sporné. "Je čas skoncovat s hrou na kočku a myš a zveřejnit všechny dostupné údaje," řekla mluvčí.

Zdroj: ČTK

Tagy článku