Rusko opět vyhrožuje – když Británie dodá stíhačky Ukrajině, bude to mít důsledky pro Evropu i svět

Rusko opět vyhrožuje – když Británie dodá stíhačky Ukrajině, bude to mít důsledky pro Evropu i svět
Autor fotografie: ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Britský Typhoon
09 / 02 / 2023, 08:00

Britský premiér Rishi Sunak řekl, že nebyl typ vojenské pomoci, o které by se nediskutovalo, když se jednalo o pomoci Ukrajině během návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve Velké Británii.

Britský ministr obrany Ben Wallace byl požádán, aby prozkoumal, jaká letadla lze poslat na Ukrajinu. Premiér Sunak také řekl, že Spojené království vycvičí ukrajinské piloty k ovládání letadel standardu NATO, včetně britských technologií.

Zelenskyj nečekaně navštívil Londýn, kde se 8. února setkal s hlavami států a také s králem Karlem III.

Zelenskyj ve svém projevu v britském parlamentu požádal o letadla, aby mohl vzdorovat a překonat agresi Ruska vůči Ukrajině.

,,Pokud Spojené království poskytne Ukrajině stíhačky, bude to mít důsledky pro Evropu a celý svět," pohrozilo ruské velvyslanectví 8. února.

Velká Británie disponuje stroji Eurofighter Typhoon v celkovém počtu 137 kusů včetně tréninkových strojů a 30 stroji Lockheed Martin F-35B. Z toho vyplývá, že pokud by se Velká Británie odhodlala poslat letadla Ukrajině, jednalo by se s největší pravděpodobností o Typhoony.

Eurofighter Typhoon je dvoumotorový víceúčelový stíhací letoun kachní konstrukce původně určený pro vybojování vzdušné převahy. Jeho vývoj započal v roce 1983 a podílely se na něm v rámci konsorcia Eurofighter Jagdflugzeug GmbH založeného v roce 1986 společnosti Airbus, BAE Systems a Leonardo v mezinárodní spolupráci pěti zemí: Velké Británie, Německa, Itálie, Španělska a Francie – která projekt opustila ve prospěch vlastního letounu Dassault Rafale. Za vývoj a produkci Eurofighteru odpovídá v roli hlavního zákazníka agentura NATO Eurofighter 2000 and Tornado Management Agency (NETMA) ustavená v roce 1996.

Zdroj: kyivindependent.com, RIA

 

Tagy článku