Rusko opravuje svá jaderná monstra

Rusko opravuje svá jaderná monstra
Autor fotografie: Wikipedie, volné dílo|Popisek: Křižník třídy Kirov
25 / 07 / 2015, 13:00

TECHNOLOGIE - NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNEK. Chloubou sovětské a posléze ruské flotily jsou těžké raketové křižníky třídy Kirov. Jsou to největší válečná plavidla, která byla od roku 1949 postavena (pokud nepočítáme letadlové lodi). Vzhledem k jejich velikosti se vlastně jedná o bitevní křižníky.

12.2.2015 / Z původně plánovaných pěti lodí byly postaveny pouze čtyři, jejich určením je likvidace nepřátelských ponorek a hladinového loďstva.

Jsou poháněny kombinací dvou nukleárních reaktorů a dvou parních turbín, každá o výkonu 70 000 kW. Rychlost lodi je mezi 31 – 32 uzly.

Výzbroj je jedním slovem imponující. Raketový systém P-500 Granit umožňuje vypálit dvacet raket na cíle vzdálené až 500 kilometrů. Systém řízení palby umožňuje řídit střely až prakticky do zásahu cíle, kdy vedoucí střela letí ve vyšší výšce kvůli identifikaci cíle a další jsou v nižší letové hladině. Pokud dojde k sestřelení vedoucí rakety, automaticky dojde k převzetí její role další střelou. (Zdroj: www.military.cz)

Lodě nesou dále protiponorkovou a protivzdušnou výzbroj jako 96 střel dlouhého doletu S-300F, nebo rotační kanóny ráže 30mm. Hlavní dělová výzbroj jsou dvě děla ráže 130mm umístěná v jedné dělové věži.

Mimochodem výkony těchto lodí byly jedním z důvodů opětovného zařazení lodí třídy Iowa do amerického námořnictva v 80.letech minulého století. Ale o těch někdy jindy.

Ze čtyř jednotek je již zcela vyřazen Admiral Ušakov (původní název Kirov). Admiral Nachimov (Kalinin) je nyní v loděnici Sevmach viz. obrázky.

Po dokončení jeho oprav zamíří do loděnic v roce 2018 na generální opravu Petr Veliký (Jurij Andropov), asi neznámější ze všech ruských lodí. V srpnu roku 2000 se tato loď zúčastnila námořního cvičení v Severním ledovém oceánu, při kterém došlo k havárii a následnému potopení ruské atomové ponorky Kursk. Petr Veliký proplul v roce 2014 v rámci cvičení ruské flotily La Machne. Psali jsme zde Ruské válečné lodě v kanálu La Manche mezi Anglií a Francií.  

Budou zcela vyměněny elektronické a zbraňové systémy, kdy hlavní výzbrojí budou nově protilodní střely Onyx a Kalibr. Oba křižníky budou sloužit u Severní flotily.

Osud zbývajícího křižníku Admirál Lazarev (Frunze) je zatím ve hvězdách. Buď bude také modernizován a nasazen u Pacifické flotily, nebo bude sešrotován. (Zdroj: www.militarybox.cz)

Technické údaje:
Výtlak až 26 396 t (plný)
Délka 252 m
Šířka 28,5 m
Ponor 10,33 m

Zdroj: Wikipedie, military.cz, militarybox.cz

Psali jsme také:

Nejrychlejší ponorka světa je - která vlastně?

Z válečné lodi třídy Mistral vyrobené ve Francii pro Rusko ukradeno klíčové vybavení!

Ruské válečné lodě v kanálu La Manche mezi Anglií a Francií

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

Tagy článku