Rusko oznámilo mírová jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem

Rusko oznámilo mírová jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem
03 / 11 / 2018, 12:30

Rusko bude hostit mírová jednání mezi afghánskou vládou a islámským radikálním hnutím Tálibán, jichž se 9. listopadu zúčastní zástupci obou stran. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí. Moskva chtěla mírové rozhovory odstartovat už v září, účast ale v srpnu odřekli zástupci afghánské vlády s tím, že chtějí s Tálibánem jednat přímo.

"Bude to poprvé, co se delegace politického úřadu Tálibánu v Dauhá zúčastní mezinárodního jednání na tak vysoké úrovni," stojí v prohlášení ministerstva. Úřad do Moskvy pozval i zástupce dalších států včetně Indie, Íránu, Pákistánu, Číny a USA. Afghánský prezident Ašraf Ghaní podle ruské strany potvrdil, že pošle své zástupce.

Zástupci radikálního hnutí Tálibán se v říjnu v Kataru sešli s americkým zvláštním vyslancem pro usmíření v Afghánistánu Zalmayem Khalilzadem, který byl vedením rozhovorů s hnutím pověřen na začátku září.

Přímé bojové operace jednotek USA a NATO byly v Afghánistánu ukončeny už v roce 2014, v létě však bylo v zemi stále na 14.000 amerických vojáků. Washington se v posledním roce zaměřuje na donucení Tálibánu k vyjednávání, a to zejména vystupňováním leteckých úderů.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace