Rusko plánuje další útok, na řadě je prý Moldavsko

Rusko plánuje další útok, na řadě je prý Moldavsko
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
03 / 05 / 2022, 13:30

Podle britského deníku The Times ruské úřady vypracovaly podrobný plán invaze, podle kterého bude Moldavsko brzy napadeno podle podobného scénáře jako v Donbasu.

Podle ukrajinských zpravodajských zdrojů citovaných deníkem existuje "řada náznaků", že v blízké budoucnosti může dojít k útoku na tento bývalý sovětský stát, v jehož armádě slouží pouze 3 250 vojáků.

Již nyní je na letišti v Tiraspolu, hlavním městě neuznané republiky Podněstří, pozorována určitá aktivita. Rusové se mohou pokusit přesunout své vojáky na paluby letadel Il-76 a vrtulníků vzlétajících z okupovaného Krymu. Současně mají být organizovány protesty a nepokoje v hlavním městě Moldavska, Kišiněvě.

Noviny zároveň píší, že tyto informace nejsou v souladu s hodnocením západních zpravodajských služeb, které se domnívají, že Rusko nemá dostatek kapacit k bezpečnému překonání této trasy bez rizika sestřelení svých letadel v oblasti Oděsy ukrajinskou protiletadlovou obranou.

Kromě toho, aby bylo možné přesunout munici a vojáky, Rusko by muselo vytvořit pozemní koridor z dočasně okupovaného Chersonu přes část Mykolajivské a Oděské oblasti, kde by se setkalo s prudkým odporem ukrajinských sil.

Podle zpráv se Rusko může pokusit napadnout Moldavsko kolem 9. května, kdy Rusko slaví Den vítězství. V tento den může prezident Vladimir Putin oznámit uznání nezávislosti Podněstří, což by vedlo k realizaci "donbaského scénáře" a představovalo přímou hrozbu pro územní celistvost Moldavska.

„Kreml již učinil rozhodnutí zaútočit na Moldavsko," řekl anonymní zdroj citovaný The Times. Pokud se tento scénář naplní, otevře se nová fronta, která bude existenční hrozbou pro Ukrajinu.

Podle britských analytiků chce Rusko realizací tohoto scénáře dosáhnout tří cílů. Stáhnout některé ukrajinské síly zpět na jihozápadní křídlo, oslabit proevropskou politiku moldavské vlády a zastrašit Západ tím, že podpora Ukrajiny by mohla vést k další destabilizaci v regionu, včetně Balkánu.

V Podněstří bylo v uplynulém týdnu hlášeno několik incidentů, včetně útoků na ústředí místní bezpečnostní agentury v Tiraspolu a na rozhlasové a televizní centrum ve vesnici Maiac. Deník také informuje o vydání "naléhavého vydání" jednoho z podněsterských novin s datem 2. května. Popisují se zde teroristické činy a zveřejnila výzva, pravděpodobně ze strany obyvatelstva, adresovanou prezidentu Putinovi, aby zasáhl.

Ukrajinská vojenská rozvědka uvedla, že série explozí v Tiraspolu byla zinscenována ruskými bezpečnostními službami.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku