Rusko úspěšně pokračuje v leteckých útocích proti IS. Napětí mezi Ruskem a Západem stoupá

Rusko úspěšně pokračuje v leteckých útocích proti IS. Napětí mezi Ruskem a Západem stoupá
13 / 10 / 2015, 16:15

Vladimir Putin řekl pro CNBC: "Západ nemá jasnou představu o tom, co se děje v syrském občanské válce."

Ruské vojenské letectvo uskutečnilo za 24 hodin 88 bojových letů ze základny Hmeimim a zasadilo údery po 86 objektech Islámského státu v Sýrii. Informaci zveřejnil server cz.sputniknews.com s odvoláním na mluvčího ruského ministerstva obrany. Stejné ministerstvo dnes zveřejnilo videozáznamy z náletů na velitelská stanoviště bojovníků IS, jejich polní štáby, muniční sklady, shromáždění vojenské techniky, závody na výrobu výbušniny, polní tábory a základny bojovníků. 

Mluvčí dále uvedl, že ruská armáda zachytila rádiové zprávy svědčí o růstu paniky mezi bojovníky IS. Rozvědka údajně také zachytila komunikaci mezi veliteli a bojovníky týkající se nedostatku munice a nutnosti povolání posil z "hlavního města" IS Rakka.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl 13. října pro televizní stanici CNBC, že "Západ nemá jasnou představu o tom, co se děje v syrském občanské válce a ruský vojenský zásah je zaměřen proti teroristům a nikoliv proto, aby podpořil syrského vůdce Bašára Asada," a dodal:

"Dovolte mi ujasnit, že se nebudeme pouštět do debaty o Sýrii. V zemi existuje jen jeden lídr a tím je syrský lid. My se snažíme přispět k boji proti terorismu, který ohrožuje nejen USA, Rusko, evropské země a je hrozbou pro celý svět,...západní aliance nemá jasnou představu o tom, co se děje v Sýrii."

O víkendu, když Rusko zintenzívnilo bombardování, uvedl americký prezident Barack Obama, že Rusko tak jedná výlučně proto, aby podpořilo Asadův režim. Na otázku redaktora CNBC, jak bude Putin reagovat na Obamovu poznámku, řekl ruský prezident:

"Všechny naše akce jsou plně v souladu s Chartou Organizace spojených národů a mezinárodním právem, na rozdíl od akcí našich kolegů z takzvané mezinárodní koalice vedené Spojenými státy, která působí bez rezoluce Rady bezpečnosti OSN a bez pozvání syrských úřadů."

Ruský prezident uvedl pro CNBC, že

"Moskva požádala západní spojence o zpravodajské informace o cílech islámském státu a dosud nedostala žádnou odpověď. Zeptali jsme se tedy Spojených států, zda nám poskytnou vojenské informace, podle kterých je možné stoprocentně stanovit teroristické cíle v IS a obdrželi jsme odpověď, že nám je neposkytnou. Tak co tedy máme dělat?!" Putin dodal: "První věc, kterou pokaždé slyšíme je to, že "nejsme připraveni s vámi spolupracovat" nebo "že útočíme na špatné cíle".  

Zdroj: sputniknews.com, cnbc.com

Tagy článku