Rusko: "Polsko a Rumunsko se staly potencionálním cílem našeho jaderného útoku"

Rusko: &quote;Polsko a Rumunsko se staly potencionálním cílem našeho jaderného útoku&quote;
Autor fotografie: Pixabay / Wikilmages|Popisek: Ilustrační foto
25 / 06 / 2015, 07:30

Rusko reaguje na rozmístění amerických vojenských sil ve východní Evropě.

Ve středu 24. června prohlásil Jevgenij Lukjanov, náměstek tajemníka ruské Rady bezpečnosti, že se Polsko a Rumunsko stávají potenciálním terčem ruských jaderných sil. Prohlášení zveřejnila agentura interfax.ru.

Rusko tím zodpovědělo otázku, kterou jsme si položili 15. června v článku "Americká armáda a NATO připravuje přesun těžké techniky k ruským hranicím."

Lukjanov tak reagoval na prohlášení amerického ministra obrany Ashtona Cartera v estonském Tallinnu o chystaném rozmístění 250 kusů těžké americké bojové techniky v sedmi zemích střední a východní Evropy. Rusko v komentářích k plánům USA dává najevo, že spíš než americké tanky a obrněné transportéry mu vadí prvky protiraketové obrany, které hodlá Washington ve východní Evropě rozmístit. (Zdroj: ihned.cz)

"Pokud se Polákům a Rumunům líbí stát se terčem ruského útoku kvůli americkým zbraním, je to jejich volba. Logika konfliktu spočívá v tom, že vítězem nebude nikdo. Leckdo se ale ocitá mezi znepřátelenými stranami, což může být případ pobaltských států." 

Lukjanov také řekl, že plány Washingtonu na rozmístění těžké bojové techniky v sedmi evropských zemích lze vysvětlit spíš "nezdravým vzrušení než skutečnou hrozbou." Podle něj není žádný důvod pro existenci jakékoliv hrozby ze strany Ruska.

Podle Ruska americký protiraketový systém porušuje strategickou rovnováhu, protože oslabuje odstrašující sílu ruských jaderných prostředků. Naopak podle USA je systém namířen proti hrozbě raket odpálených z Íránu. Zdroj: ihned.cz

Zdroj: interfax.ru, ihned.cz

Tagy článku