Rusko posílá do Sýrie supertajné vojenské komando Zaslon

Rusko posílá do Sýrie supertajné vojenské komando Zaslon
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Ruské speciální jednotky
25 / 10 / 2015, 09:30

Ruská obdoba amerických jednotek Delta Force bude operovat v Sýrii. Je za vysláním komanda úspěch Američanů při osvobozování rukojmí?

Rusko přesouvá z východní Ukrajiny do Sýrie svoje speciální jednotky na podporu prezidenta Bašára Asada.  Přestože prezident Putin už v září prohlásil, že ruští vojáci nebudou zapojeni do pozemních operací syrské armády proti islámským teroristům, ruští vojenští odborníci nyní přiznávají, že by "menší počet speciálních jednotek mohl být vyslán do Sýrie."

Speciální síly, podobné elitním jednotkám americké armády Delta Force, dosud operovaly na východní Ukrajině na územích ovládaných proruskými rebely. Ruské ministerstvo obrany odmítlo komentovat nasazení speciálních jednotek, pouze potvrdilo, že "jeho vojenští specialisté pouze pomáhají syrským vládním silám v proškolování ruské vojenské techniky."  Nejmenovaný ruský zdroj však uvedl, že do Sýrie byla přesunuta vojenská jednotka Zaslon, která se specializuje na ochranu diplomatických misí. V Sýrii jsou také dvě desítky ruských zpravodajců, kteří spolupracují s vojenskou rozvědkou prezidenta Asada. Informaci zveřejnil deník The Wall Street Journal a server foxnews.com

Tajné komando "Zaslon" (Záštita) je součástí ruské zahraniční rozvědky SVR. Jedná se o přísně utajovanou jednotku o síle asi 300 mužů, která vznikla v roce 1998 a  má zkušenosti s prací v zahraničí.

Ruský parlament schválil už v roce 2006 zákon umožňující prezidentovi nasazení armády a speciálních komand tajných služeb proti teroristům za ruskými hranicemi. O zahraničním nasazení komand rozhoduje přímo prezident Putin a ruská ústava od něj nevyžaduje, aby ke svému rozhodnutí o nasazení komanda v zahraničí žádal souhlas parlamentu. Přijetí zákona urychlila vražda čtyř ruských diplomatů v Iráku. Putin okamžitě oznámil, že hodlá vrahy svých spoluobčanů nechat vypátrat a zlikvidovat. Ruská tajná služba a armáda tak nyní mohou splnit rozkaz ruského prezidenta "najít a zničit" vrahy ruských diplomatů. Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Americké zdroje upozorňují, že některé ruské speciální jednotky byly v Sýrii ještě předtím, než byla oficiálně zahájena vojenská operace 30. září.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace